Logo Polskiego Radia
Print

Prezydent bierze udział w spotkaniu Grupy Arraiolos

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 13.09.2018 08:30
  • Prezydent leci na Łotwę, weźmie udział w spotkaniu Grupy Arraiolos [posłuchaj]
Tematyka zwalczania zagrożeń dla bezpieczeństwa i pokoju w Europie zdominowała prezydencki szczyt
Prezydenci Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa, Polski Andrzej Duda, Włoch Sergio Mattarella, Słowenii Borut Pahor, Niemiec Joachim Gauck podczas konferencji prasowej po XII spotkaniu prezydentów państw grupy Arraiolos w Rezydencji Boyana w Sofii Foto: PAP/Jacek Turczyk

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką bierze dziś udział w spotkaniu Grupy Arraiolos, które odbędzie się na Łotwie. W Pałacu Rundale przy granicy z Litwą spotkają się prezydenci 13 europejskich państw tworzących nieformalne gremium nazwane od miasta w Portugalii, gdzie odbyło się pierwsze spotkanie.

Celem rozmów prezydentów między innymi Polski, Portugalii, Niemiec, Finlandii czy Włoch jest wspólna refleksja nad najbardziej aktualnymi wyzwaniami dla Europy. Jak powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, w tym roku głównym tematem dyskusji będzie próba odpowiedzi na możliwości manipulacji procesami politycznymi w krajach członkowskich przez siły zewnętrzne. Minister dodał, że chodzi tu między innymi o zagrożenia hybrydowe, związane z mediami i przestrzenią informatyczną.

W ramach spotkania w Pałacu Rundale Andrzej Duda spotka się z prezydentem Austrii Alexandrem Van der Bellenem. Tematem rozmowy będą przygotowania do szczytu COP 24, który odbędzie się w grudniu w Katowicach, a także priorytety austriackiej prezydencji w Unii Europejskiej. Ponadto obaj prezydenci przedyskutują kwestie dotyczące szczytu Inicjatywy Trójmorza, zaplanowanego na poniedziałek w Bukareszcie. Po raz pierwszy na tego typu spotkaniu będzie prezydent Austrii.

Andrzej Duda i Alexander Van der Bellen mają też rozmawiać o budowie pomnika króla Jana III Sobieskiego w Wiedniu. Pomnik polskiego monarchy miał w tym miesiącu stanąć na wzgórzu Kahlenberg, skąd władca dowodził zwycięską bitwą z Turkami w 1683 roku. Jednak mimo pierwotnej zgody przewodniczący Parlamentu Związkowego Wiednia podkreślał, że negatywną opinię w tej sprawie wydała austriacka Rada do Spraw Wznoszenia Obiektów i Monumentów Upamiętniających. Strona austriacka podkreśla, że to właśnie zgoda tego organu jest niezbędnym warunkiem wybudowania monumentu. Podczas niedawnej wizyty w Krakowie prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że pomnik Jana III Sobieskiego w końcu stanie w Wiedniu.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt