Logo Polskiego Radia
Print

Senat: jest zgoda na polsko-mongolską umowę ws. rent

IAR / PAP
Dariusz Adamski 24.07.2018 15:07
Senacka komisja za ratyfikacją umowy o zabezpieczeniu społecznym między Polską i Mongolią
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneIAR/Krystian Dobuszyński

Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej wyraziła we wtorek zgodę na ratyfikację przez prezydenta umowy między Polską a Mongolią. Umowa pozwoli m.in. na sumowanie okresów ubezpieczenia z obu państw, aby ustalić prawo do emerytury lub renty.

"Umowa jest oparta na międzynarodowych standardach obowiązujących w dziedzinie zabezpieczenia społecznego, tj. na zasadzie równego traktowania, zasadzie sumowania okresów ubezpieczenia oraz zasadzie zachowania praw nabytych (transferu świadczeń)" - podkreśliło ministerstwo po podpisaniu umowy.

Umowa obejmuje: zasiłki dla bezrobotnych, świadczenia pieniężne w razie choroby i macierzyństwa, świadczenia emerytalno-rentowe (emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne), świadczenia z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz zasiłki pogrzebowe.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska zwróciła uwagę podczas obrad komisji, że umowa to cenna inicjatywa m.in. ze względu na polskie firmy, które działają na terenie Mongolii. - Od 2000 roku odnotowujemy rozwój polsko-mongolskiej współpracy handlowej i inwestycyjnej - mówiła.

Jak podkreśliła, inicjatywa może też być dodatkową motywacją do podejmowania przez obywateli Mongolii legalnej pracy w Polsce. - Obecnie w Polsce przebywa ponad 600 obywateli Mongolii, pośród których 350 było zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalno-rentowych. Rok rocznie w Polsce przebywa ok 100 studentów - dodała wiceminister.

Dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym zapewniają koordynację systemów zabezpieczenia społecznego obowiązujących w Polsce i drugim umawiającym się państwie. Tego rodzaju umowy Polska podpisała m.in. z Austrią, Belgią, Francją, Niemcami i Węgrami, Izraelem.

PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt