Logo Polskiego Radia
Print

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o IPN

IAR / PAP
Dariusz Adamski 27.06.2018 22:42
  • Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Materiał Tomasz Zielenkiewicz (IAR)
Andrzej Duda, na osobisty wniosek premiera Morawieckiego, podpisał uchwaloną w środę nowelizację ustawy o IPN
Premier Mateusz Morawiecki (C) i wicepremier, minister kultury Piotr Gliński (P) w ławach rządowych w Sejmie tuż przed procedowaniem ws. projektu zmian w noweli ustawy o IPN, zakładającym odejście od przepisów karnych. Premier Mateusz Morawiecki (C) i wicepremier, minister kultury Piotr Gliński (P) w ławach rządowych w Sejmie tuż przed procedowaniem ws. projektu zmian w noweli ustawy o IPN, zakładającym odejście od przepisów karnych. PAP/Paweł Supernak

- Pan prezydent zdecydował o podpisaniu tej ustawy w najkrótszym możliwym terminie na osobisty wniosek i po rozmowie z panem premierem, który złożył ten projekt w imieniu większości parlamentarnej - oświadczył prezydencki minister Krzysztof Szczerski na briefingu prasowym w Rydze.

Jak zaznaczył, Duda podpisał nowelę ustawy o IPN "po dopełnieniu wszystkich wymogów proceduralnych", skonsultowaniu ustawy z Biurem Prawa i Ustroju Kancelarii Prezydenta oraz zasięgnięciu opinii prezydenckich prawników.

Szczerski, który towarzyszy prezydentowi podczas rozpoczętej we wtorek wizyty na Łotwie zwrócił uwagę, że parlament w złożonym przez Dudę w trybie kontroli następczej wniosku do TK w sprawie uchwalonych na początku roku przepisów o IPN "były zgłoszone uwagi i podniesiona problematyczność zapisów karnych poprzedniej wersji ustawy o IPN".

W tym kontekście - jak ocenił - decyzja parlamentu o tym, by nie czekać na orzeczenie Trybunału i znowelizować przepisy "de facto" podąża za myślą prezydenta.

-Prezydent zdecydował w związku z powyższym, że w tej sprawie, jeśli taka jest wola większości parlamentarnej, będzie wspierał rząd w podążaniu ścieżką, którą wyznaczył jego wniosek do TK - w tym sensie, że także prezydent zgłaszał uwagi co do problematyczności przepisów karnych w tej ustawie - dodał polityk.

Rządowy projekt zmian w przepisach o IPN wpłynął do Sejmu w środę rano, następnie ustawa została uchwalona przez Sejm i przyjęta bez poprawek przez Senat. Nowelizacja uchyla artykuły: 55a, który grozi karami grzywny i więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi i państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej i art. 55b, który głosi, że przepisy karne mają się stosować do obywatela polskiego oraz cudzoziemca - "niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu".

IAR/PAP/dad

tags:
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt