Logo Polskiego Radia
Print

O relacjach polsko-niemieckich w Warszawie

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 06.06.2018 16:40
  • Podsumowanie wizyty w Polsce prezydenta Niemiec Franka Steinmeiera [posłuchaj]
Na zakończenie swojej wizyty w Polsce prezydent Niemiec zasadził drzewo w nowych ogrodach w Parku Skaryszewskiego
To pierwsza oficjalna wizyta Franka-Waltera Steinmeiera w Polsce po jego zaprzysiężeniu w marcu tego roku na urząd prezydenta Niemiec Foto: PAP/Jacek Turczyk

WIZYTA FRANKA WALTERA STEINMEIERA

Posadzenie drzewa przez prezydenta Niemiec zainaugurowało drugi etap prac nad Ogrodami Polsko - Niemieckimi, które od listopada 2016 roku powstają w Parku Skaryszewskim. Ogrody mają być symbolem przyjaźni polsko-niemieckiej i miejscem spotkań. Znajdują się na obrzeżach Parku Skaryszewskiego w warszawskiej dzielnicy Praga-Południe. Projekt Ogrody Polsko-Niemieckie jest realizowany przez Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec i Miasto Stołeczne Warszawa wspólnie z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej, Polsko-Niemiecką Izbą Przemysłowo-Handlową, jak również z polskimi i niemieckim partnerami.

Wcześniej Frank - Walter Steinmeier złożył wieniec przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. Wczoraj w Pałacu Prezydenckim został przyjęty przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wizyta ma charakter zarówno polityczny, jak i historyczny - wpisuje się bowiem w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

KOMENTARZE W NIEMIECKICH MEDIACH

W niemieckich mediach pojawiły się pierwsze komentarze dotyczące wizyty w Polsce prezydenta tego kraju Franka Steinmeiera. Tamtejsze media przyznają, że wizyta przebiega w stosunkowo dobrej atmosferze, dodają jednak, że wiele tematów dzieli obydwa kraje. Wyliczają: reformę wymiaru sprawiedliwości, politykę migracyjną oraz gazociąg Nord Stream 2.

"Mieliśmy w przeszłości już lepsze stosunki niemiecko-polskie" - napisał "Die Welt", komentując pierwszy dzień wizyty Steinmeiera w Warszawie. Komentator gazety twierdzi, że szczególnie kwestia praworządności, a także niechętny stosunek Polski do migrantów należą do punktów spornych. Lewicowy "Tageszeitung" chwali Steinmeiera za to, że właśnie w tych sprawach skrytykował Polskę. Dziennikarz "Sueddeutsche Zeitung" zauważył, że obydwa kraje mają różne podejścia do Unii Europejskiej. Steinmeier w swoim przemówieniu wyraźnie opowiedział się za tym, aby część narodowej suwerenności przekazać Unii Europejskiej - napisano w gazecie.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt