Kanclerz Niemiec, Angela Merkel uważa, że Unia Europejska wkracza "w decydującą fazę". Na nagraniu opublikowanym na stronie swojego urzędu podkreśla, że "międzynarodowa sytuacja zobowiązuje kraje członkowskie do działania".
Wieczorem Angela Merkel o najważniejszych kwestiach europejskich będzie rozmawiała w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Andrzejem Dudą. Rozmowy mają dotyczyć przyszłego budżetu unijnego, kryzysu migracyjnego, bezpieczeństwa energetycznego, ale też zbliżającego się szczytu Rady Europejskiej.
Na nagraniu opublikowanym w weekend na stronie urzędu Kanclerz, Angela Merkel przekonywała, że potrzebna jest nowa strategia w polityce unijnej. Zapowiedziała, że podczas zbliżającego się szczytu Rady Europejskiej, Niemcy, wspólnie z Francją, chcą poruszyć pewne kwestie, których nie da się rozwiązać na poziomie krajowym - chodzi między innymi o gospodarkę czy migrację. - Europejskie rozwiązanie tych problemów będzie lepsze, jeśli chcemy pokazać znaczenie Unii Europejskiej na świecie - dodała Kanclerz.
Wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk przekonywał dziś w Radiowej Jedynce, że Niemcy jako sojusznika potrzebują również Polski. Podkreślał, że z punktu widzenia Niemiec, Polska i Francja to dwa kraje kluczowe dla przyszłości Unii Europejskiej i reform, które trzeba w niej przeprowadzić oraz dla rozwiązania kryzysu migracyjnego. "W takiej kolejności te państwa odwiedza Angela Merkel - Francja i Polska - bez tych dwóch krajów tych problemów nie da się rozwiązać" - podkreślił Piotr Wawrzyk.
Wizyta w Warszawie jest drugą po zaprzysiężeniu Angeli Merkel na czwartą kadencję jako Kanclerz. W piątek szefowa niemieckiego rządu była w Paryżu.
Kanclerz Niemiec, Angela Merkel uważa, że Unia Europejska wkracza "w decydującą fazę". Na nagraniu opublikowanym na stronie swojego urzędu podkreśla, że "międzynarodowa sytuacja zobowiązuje kraje członkowskie do działania".
Wieczorem Angela Merkel o najważniejszych kwestiach europejskich rozmawiała w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Andrzejem Dudą. Rozmowy dotyczyły przyszłego budżetu unijnego, kryzysu migracyjnego, bezpieczeństwa energetycznego, ale też zbliżającego się szczytu Rady Europejskiej.
Na nagraniu opublikowanym w weekend na stronie urzędu kanclerz, Angela Merkel przekonywała, że potrzebna jest nowa strategia w polityce unijnej. Zapowiedziała, że podczas zbliżającego się szczytu Rady Europejskiej, Niemcy, wspólnie z Francją, chcą poruszyć pewne kwestie, których nie da się rozwiązać na poziomie krajowym - chodzi między innymi o gospodarkę czy migrację. - Europejskie rozwiązanie tych problemów będzie lepsze, jeśli chcemy pokazać znaczenie Unii Europejskiej na świecie - dodała kanclerz.
Wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk przekonywał w Polskim Radiu, że Niemcy jako sojusznika potrzebują również Polski. Podkreślał, że z punktu widzenia Niemiec, Polska i Francja to dwa kraje kluczowe dla przyszłości Unii Europejskiej i reform, które trzeba w niej przeprowadzić oraz dla rozwiązania kryzysu migracyjnego. "W takiej kolejności te państwa odwiedza Angela Merkel - Francja i Polska - bez tych dwóch krajów tych problemów nie da się rozwiązać" - podkreślił Piotr Wawrzyk.
Wizyta w Warszawie była drugą po zaprzysiężeniu Angeli Merkel na czwartą kadencję jako kanclerza. W piątek szefowa niemieckiego rządu była w Paryżu.
Z dr Agnieszką Łądą z Instytutu Spraw Publicznych rozmawiał Przemysław Pawełek.