- Wtorkowa rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem będzie mieć charakter mniej formalny, to raczej będzie okazja do tego, by wymienić poglądy - powiedział Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta Dudy.
Polski prezydent udaje się w poniedziałek z wizytą do USA.
Pierwszego dnia wizyty, we wtorek, Andrzej Duda weźmie udział w debacie generalnej 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że wystąpienie prezydenta będzie dotyczyło m.in. naszego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
Polska w Radzie Bezpieczeństwa ONZ
Prezydencki minister przypomniał, że "od nowego roku Polska staje się członkiem tego najistotniejszego dla pokoju światowego gremium decyzyjnego". - Prezydent oczywiście podziękuje za wybór Polski do tego grona; będzie też zarysowywał najważniejsze wytyczne, wyznaczniki polskiego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, polskiej pracy w tym gremium - mówił Szczerski.
Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybrało w tajnym głosowaniu Polskę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19. Polska była jedynym kandydatem z grupy państw Europy Wschodniej, ubiegającym się o to miejsce.
Przemówienie przed Zgromadzeniem Ogólnym
Krzysztof Szczerski powiedział, że w przemówieniu Andrzeja Dudy, duży akcent będzie też położony na pojęcie wolności, jako drogi do pokoju. - Pan prezydent zwróci ponadto uwagę na nowy rodzaj zagrożeń dla bezpieczeństwa międzynarodowego - jakim jest ingerencja państw trzecich i organizacji zewnętrznych w procesy demokratyczne w państwach suwerennych - zaznaczył szef gabinetu prezydenta.
Pytany, czy prezydent będzie mówił w tym kontekście także o Polsce, Krzysztof Szczerski odparł, że Andrzej Duda nie będzie wskazywał konkretnego kraju, ale będzie mówił o problemie. Prezydencki minister zaznaczył, że w ostatnim czasie, mieliśmy kilkakrotnie do czynienia z taką ingerencją, zarówno w procesy wyborcze, jak i w procesy "decydowania demokratycznego państw suwerennych".
- To ma związek z doświadczeniami w różnych miejscach na świecie. Mieliśmy wrażenie i to jest też poświadczone w wielu krajach, nie w Polsce, że proces wyborczy podlegał bardzo silnym, zewnętrznym ingerencjom państw trzecich. I poprzez fake news, ale także po prostu poprzez ingerencję w proces demokratyczny. I o tym prezydent będzie przede wszystkim mówił - powiedział Szczerski.
Jak dodał, do tej pory kwestia bezpieczeństwa i zadania Rady Bezpieczeństwa ONZ, łączyły się z zagrożeniami czysto militarnymi. - Natomiast Rada Bezpieczeństwa powinna zająć się wielopłaszczyznowymi elementami dzisiejszego bezpieczeństwa. Od cyberbezpieczeństwa, poprzez bezpieczeństwo środowiskowe, społeczne, ekonomiczne, ale także bezpieczeństwo demokratycznej suwerenności państw - podkreślił Krzysztof Szczerski.
Zmiany klimatyczne
- Osobnym elementem pobytu prezydenta w ONZ będzie dyskusja i aktywność pana prezydenta wokół kwestii klimatycznych - zapowiedział szef gabinetu prezydenta. Przypomniał, że w przyszłym roku w Katowicach odbędzie się konferencja klimatyczna ONZ - COP 2018.
- Prezydent odbędzie szereg rozmów z sekretarzem generalnym ONZ, ale także będzie brał udział w tzw. Dialogu Liderów z przywódcami innych państw, poświęconym kwestii zmian klimatycznych i agendy konferencji klimatycznej, która będzie miała miejsce w przyszłym roku w Polsce - powiedział minister Szczerski.
Spotkania bilateralne
Zaplanowano także spotkania bilateralne prezydenta Dudy. Krzysztof Szczerski poinformował, że na prośbę prezydent Litwy Dalii Grybauskaite, prezydent Duda będzie z nią rozmawiał o konsekwencjach i przebiegu ćwiczeń wojskowych Zapad-2017.
Prezydent spotka się także z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. Andrzej Duda ma się spotkać także m.in. z prezydentem Armenii i kilkoma innymi przywódcami. - Będzie także okazja do rozmowy zarówno z prezydentem USA, jak i z wiceprezydentem USA. Z prezydentem USA, podczas przyjęcia wieczornego, które wydaje prezydent amerykański, z wiceprezydentem podczas lunchu - zaznaczył Szczerski.
Dobre relacje polsko-amerykańskie
Jak podkreślił Krzysztof Szczerski, "rozmowa z prezydentem Trumpem nie będzie miała formalnego charakteru, ale takie spotkania są istotną częścią relacji pomiędzy państwami, bo w ostateczności to są relacje pomiędzy ludźmi". - I jak się wydaje po wizycie tu w Polsce, te relacje są dobre - powiedział Szczerski.
- Mogę też zdradzić, że zarówno pani Melania Trump napisała osobisty list do pani prezydentowej, jak i też niedawno pan prezydent otrzymał taki osobisty list od pana prezydenta Trumpa - dodał prezydencki minister.
Ocenił, że to pokazuje, że amerykańska para prezydencka "wspominając wizytę w Polsce, jest też w takim osobistym kontakcie z naszą parą prezydencką" i że "relacje osobiste są nawiązane i są dobre".
Spotkanie z Polonią
Jak poinformował, prezydent Andrzej Duda spotka się także z Polonią. - I to w dwóch odsłonach, jedno spotkanie w Fundacji Kościuszkowskiej z polskimi intelektualistami, polskiego pochodzenia, ze środowiskiem naukowym, badaczami, którzy są skupieni wokół Fundacji Kościuszkowskiej. I drugie, otwarte, duże spotkanie Polonii w New Jersey, w drugim dniu pobytu pana prezydenta w Stanach - mówił Krzysztof Szczerski.
Prezydent Duda ma się spotkać także z dużymi funduszami inwestycyjnymi. - To będzie pierwsze spotkanie tego typu polskiego prezydenta nie z przedsiębiorcami, nie bezpośrednio z firmami, które w Polsce już mają swoje przedsięwzięcia finansowe, ale z tymi którzy finansują, mają kapitał i którzy poszukują miejsc inwestycyjnych - wyjaśnił Szczerski. Dodał, że prezydent będzie zachęcał te firmy do inwestowania w Polsce i w całym regionie Trójmorza.
Wizyta w West Point
Prezydencki minister powiedział, że kolejnym ważnym elementem, będzie wizyta Andrzeja Dudy w West Point w związku z Rokiem Kościuszkowskim. Prezydent wygłosi wykład do kadetów amerykańskiej szkoły wojskowej; będzie to pierwszy taki wykład polskiego prezydenta w West Point. Prezydencki minister zaznaczył, że wykład będzie dotyczył "wspólnej historii polsko-amerykańskiej, opartej o biografię Kościuszki, ale także współczesnych wyzwań bezpieczeństwa międzynarodowego i konieczności utrzymania współpracy polsko-amerykańskiej w zakresie bezpieczeństwa globalnego".
Prezydent Andrzej Duda zakończy wizytę w USA w czwartek.
PAP/IAR/ho