Polska w 2013
PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska
01.01.2014 17:29
-
Dr Olgierd Annusewicz o polskiej polityce w 2013 roku
Na polskiej scenie politycznej w tym roku nie odnotowano silnych wstrząsów.
pixabay.com/CC0 Creative Commons
Na polskiej scenie politycznej w tym roku nie odnotowano silnych wstrząsów - uważa dr Olgierd Annusewicz, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Rozmawiała z nim Katarzyna Gizińska.
Poważniejszą zmianą była długo zapowiadana rekonstrukcja rządu. W listopadzie Donald Tusk wymienił 7 osób w swoim gabinecie, mianując 6 nowych ministrów. Szefowa resortu Elżbieta Bieńkowska awansowała na funkcję wicepremiera, łącząc dwa ministerstwa - infrastruktury i rozwoju.
Opinie ekspertów co do rekonstrukcji były podzielone, od pochwał, że premier postawił na młodych i odważnych kandydatów, którzy zapewnią efektywność rządzenia, po głosy - głównie opozycji, że to tylko powierzchowny zabieg wizerunkowy.
Wcześniej z rządu zostali odwołani ministrowie: sprawiedliwości Jarosław Gowin, skarbu Mikołaj Budzanowski oraz transportu Sławomir Nowak.
Odejście Gowina z PO zaowocowało powstaniem nowej partii politycznej. Centroprawicowe ugrupowanie o nazwie "Polska Razem" tworzą między innymi: Polska Jest Najważniejsza, Stowarzyszenie „Republikanie” oraz byli działacze PO. W programie partia kładzie nacisk na politykę prorodzinną i wspieranie młodych przedsiębiorców.
Z kolei "wizerunkową" zmianą nazwano utworzenie nowego ugrupowania pod nazwą "Twój ruch", w miejsce "Ruchu Palikota". Do lidera Janusza Palikota przyłączyły się między innymi środowiska stowarzyszenia Ruch Społeczny Europa Plus oraz partia Racja Polskiej Lewicy.
Według sondażu z grudnia, gdyby wtedy odbyły się wybory parlamentarne, "Polska Razem" i "Twój ruch" zdobyłyby po 6 procent głosów, co dało by im miejsce w ławach sejmowych.
IAR/KG