Osiągnięcia i dziedzictwo II Rzeczypospolitej
PR dla Zagranicy
Halina Ostas
27.11.2018 17:14
-
"Wielcy Twórcy Niepodległej" - Dziedzictwo i osiągnięcia II RP [posłuchaj]
Wielkim osiągnięciem była budowa nowych linii kolejowych, dróg, a także Gdyni i Centralnego Okręgu Przemysłowego. Wprowadzono też liczne reformy społeczne
Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna
Odbudowa państwa polskiego po przeszło wieku niewoli była procesem długotrwałym i żmudnym. II Rzeczpospolita powstawała na obszarach w znacznej części zniszczonych, w warunkach wojny trwającej dłużej niż w innych państwach europejskich. Ziemie polskie i życie społeczne wymagały ujednolicenia i likwidacji podziałów powstałych wskutek przynależności do trzech państw zaborczych, różniących się od siebie politycznie i gospodarczo.
Proces ten dotyczył również sfery mentalnej – mieszkańcy Polski musieli nauczyć się traktować państwo i jego władze jak własne i uświadomić sobie obowiązki spoczywające na nich jako obywatelach Rzeczypospolitej.
W budowie państwa przydatne okazały się zdolności organizacyjne wyrobione w czasach niewoli, ukształtowane nurty polityczne oraz wielki entuzjazm elit społecznych dla idei pracy na rzecz niepodległej Polski.
W wielu dziedzinach życia gospodarczego i społecznego państwo polskie odniosło sukcesy. Szybko przeprowadzono odbudowę oraz integrację prawną i gospodarczą ziem polskich, zacierając odrębności z czasów zaborów.
Wielkim osiągnięciem była budowa nowych linii kolejowych, dróg, a także Gdyni i Centralnego Okręgu Przemysłowego. Wprowadzono liczne reformy społeczne, m.in. ośmiogodzinny dzień pracy, prawa wyborcze dla kobiet i korzystne dla pracowników ustawodawstwo socjalne – ubezpieczenia od chorób, wypadków i starości.
- To krótki, ale niezwykle ważny i znaczący czas w historii naszego kraju – mówią znakomici historycy: prof. Arkadiusz Indraszczyk z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego i Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Siedlcach oraz prof. Tadeusz Panecki z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie i prezes Stowarzyszenia Historyków Wojskowości.
Audycja jest współfinansowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.
Teksty czyta Krzysztof Dumała.
Audycję zrealizowała i oprawiła muzyką Magdalena Górecka-Balcer.
Do wysłuchania programu zapraszają Halina Ostas i Maria Wieczorkiewicz