RELACJE V4 i JAPONII
Premier Mateusz Morawiecki w Bratysławie wziął udział w szczycie państw Grupy Wyszehradzkiej i Japonii. W spotkaniu uczestniczyli też premierzy Słowacji, Czech, wicepremier Węgier oraz premier Japonii.
Głównym tematem rozmów podczas szczytu w Bratysławie był handel, w tym umowa o partnerstwie ekonomicznym pomiędzy Unią Europejską i Japonią, która weszła w życie 1 lutego. Zgodnie z nią Japonia zniesie cła na 97 procent towarów importowanych z UE. Umowa usuwa także bariery dla najważniejszych unijnych eksporterów żywności i napojów oraz zwiększa możliwości eksportowe. O znaczeniu handlu pomiędzy Europą i Japonią mówił premier Mateusz Morawiecki: "Mamy duże oczekiwania dotyczące wprowadzania zrównoważonego handlu pomiędzy Europą Środkową i Japonią. To z jednej strony umożliwienie Japonii inwestowania w naszym regionie, z drugiej jednak strony zdajemy sobie sprawę jak trudno dzisiaj wejść naszym firmom na rynek japoński. O tym również rozmawialiśmy z premierem Szinzo Abe."
Zdaniem Mateusza Morawieckiego, umowa pomiędzy Unią Europejską a Japonią może ułatwić japońskie inwestycje w regionie i zwiększyć możliwości eksportowe do Kraju Kwitnącej Wiśni. W Bratysławie politycy rozmawiali również między innymi o wymianie doświadczeń dotyczących nowych technologii i zbliżeniu gospodarczym Europy Środkowej i Japonii .
Na marginesie szczytu, wczoraj wieczorem odbyło się spotkanie premierów Polski i Japonii. Politycy rozmawiali o współpracy gospodarczej, japońskich inwestycjach w Polsce. Mateusz Morawiecki powiedział, że wczorajsza rozmowa z premierem Japonii dotyczyła też geopolityki.
Szczyt grupy V4 i Japonii w Bratysławie był kolejnym, trzecim spotkanie w tym formacie. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Japonii, w przeddzień szczytu Japonia - Unia Europejska w Brukseli. Wizyta premiera Japonii Shinzo Abe w Bratysławie była częścią podróży, w trakcie której premier Abe odwiedzi kraje Unii Europejskiej w tym Francję i Włochy, a także Stany Zjednoczone oraz Kanadę. Podróż odbywa się w ramach przygotowań do zbliżającego się szczytu G20, który odbędzie się w czerwcu w japońskiej Osace.
ROZMOWY KIM DZONG UNA Z WŁADIMIREM PUTINEM
Sposoby przełamania impasu w negocjacjach rozbrojeniowych były - zgodnie z oczekiwaniami - głównym tematem rozmów przywódców Rosji i Korei Północnej. We Władywostoku Władimir Putin i Kim Dzong Un rozmawiali ponad półtorej godziny - dwukrotnie dłużej niż przewidywał to protokół.
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un powiedział po spotkaniu z Wladimirem puitinem, że pokój i bezpieczeństwo na Półwyspie Koreańskim będzie zależeć od postawy Stanów Zjednoczonych
WYGRANA ZEŁENSKIEGO A RELACJE POLSKO-UKRAIŃSKIE
Nowym prezydentem Ukrainy zostanie Wołodymyr Zełenski. Według danych z exit poll zwyciężył on znacząco z obecnym prezydentem Petrem Poroszenką. Zdaniem ukraińskiego politologa Ihara Tyszkiewicza nowy prezydent może poprawić stosunki Ukrainy z Polską. Zwłaszcza jeśli chodzi o politykę historyczną.
Zdaniem dr. Ryszarda Żółtanieckiego eksperta ds. międzynarodowych "Ukraina potrzebuje Polski, a Polska potrzebuje Ukrainy, ale musimy poukładać te relacje na nowo". Dr dr Ryszard Żółtaniecki dodaje, że wynik jaki uzyskał Zełenski ponad 73 procent głosów, "to jest jedna z najsilniejszych legitymacji (władzy) w ogóle, nie tylko w przypadku Ukrainy". - Daje ona bardzo duże możliwości prezydentowi, ale jednocześnie jest ogromnym obciążeniem.
Na magazyn Mija Tydzien zaprasza Katarzyna Semaan.