POROZUMIENIE W SPRAWIE BREXITU CORAZ BLIŻEJ?
Parlament Europejski jest zadowolony z postępów negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii. W czwartek główny unijny negocjator do spraw brexitu Michel Barnier spotkał się w Strasburgu z przewodniczącym europarlamentu Antonio Tajanim. Podsumowali stan negocjacji ze Zjednoczonym Królestwem.
Antonio Tajani po spotkaniu mówił o "początku nowego etapu". Do przełomu w rozmowach brexitowych doszło we wtorek, kiedy negocjatorom z Brukseli i Londynu udało się przełamać kilkutygodniowy impas i znaleźć rozwiązanie, które pomoże uniknąć przywrócenia po brexicie kontroli granicznej miedzy Irlandią a Irlandią Północną.
Michel Barnier podkreślał dziś w Strasburgu, że to "ważny moment", ponieważ udało się stworzyć podstawę do budowy przyszłych relacji między Wielką Brytanią a Unią Europejską.
Porozumienie negocjatorów zaakceptował też brytyjski rząd, jeśli zrobią to także europejscy przywódcy, to umowa zostanie przesłana do zatwierdzenia do brytyjskiego parlamentu i Parlamentu Europejskiego. Eksperci są zgodni, że w obliczu głębokich podziałów, również w jej własnej partii, zdobycie poparcia posłów będzie niezwykle trudne.
Szczyt brexitowy w Brukseli planowany jest na 25 listopada.
ROZMOWY O FORT TRUMP
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak po spotkaniu z sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem, powiedział, że "polska propozycja spotkała się z dobrym przyjęciem", a negocjacje w sprawie stałej bazy wojsk amerykańskich zostały "posunięte naprzód".
Szef MON rozmawiał z przedstawicielem administracji Donalda Trumpa podczas kolejnej wizyty w Waszyngtonie.
"To były dobre rozmowy" - powiedział dziennikarzom Mariusz Błaszczak.
Amerykański sekretarz obrony James Mattis oświadczył z kolei, że potencjalne utworzenie amerykańskiej bazy wojskowej w Polsce powinno być przedmiotem dyskusji w ramach NATO. Szef Pentagonu nie złożył jednoznacznej deklaracji czy popiera stałą obecność wojsk amerykańskich w Polsce.
Dwa tygodnie temu Mariusz Błaszczak o rozszerzeniu amerykańskiej obecności w naszym kraju rozmawiał także w Waszyngtonie z doradcą prezydenta Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem. Była to już 5 wizyta szefa obrony narodowej w Stanach Zjednoczonych.
POLSKA - CZECHY: KONSULTACJE MIĘDZYRZĄDOWE
Brexit, wybory do Parlamentu Europejskiego, Wieloletnie Ramy Finansowe, współpraca gospodarcza i sprawy migracyjne były głównymi tematami polsko-czeskich konsultacji międzyrządowych, które odbyły się w Pradze. Przewodniczyli im premierzy Mateusz Morawiecki i Andrej Babisz.
Według szefa polskiego rządu, Polska i Czechy są dla siebie ważnymi partnerami handlowymi. Zwrócił też uwagę na dobrą współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Jak mówił, Polska i Czechy mają wspólny pogląd na sprawy migracyjne.
Mateusz Morawiecki przedstawił polskie negatywne stanowisko w sprawie Nord Stream 2, zwracając uwagę, że jest to projekt szkodliwy z punktu widzenia bezpieczeństwa w Europie.
Polski premier nawiązał do sprawy brexitu. 25 listopada w Brukseli odbędzie się specjalny szczyt, na którym europejscy przywódcy mają zatwierdzić porozumienie dotyczące warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
Premier Czech Andrej Babisz zwrócił uwagę na rosnącą wymianę gospodarczą między naszymi krajami: "Warto przypomnieć, że Polska dla Czech jest drugim co do wielkości partnerem handlowym. Wymiana handlowa przekracza 20 miliardów euro. Jestem przekonany, że będzie tutaj tendencja wzrostowa. Chcę też podkreślić naszą doskonałą współpracę transgraniczną".
Była to piąta edycja polsko-czeskich konsultacji międzyrządowych. W polskiej delegacji prócz członków kancelarii premiera byli też m.in. minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, minister środowiska Henryk Kowalczyk czy minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.