Logo Polskiego Radia
Print

Najważniejsze wydarzenia tygodnia

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 13.10.2018 11:28
  • Magazyn Mija Tydzień 12.10.2018r. [posłuchaj]
W tym wydaniu: Spotkanie przywódców krajów V4, wizyta szefa holenderskiej dyplomacji w Warszawie i polskie weto podczas posiedzenia unijnej Rady
Spotkanie prezydentów Grupy Wyszehradzkiej Foto: PAP/Leszek Szymański

JEDNOMYŚLNOŚĆ KRAJÓW V4

Migracja, budżet Unii Europejskiej, przyszłość Wspólnoty, a także sprawy energetyczne - takie były tematy pierwszego dnia spotkania prezydentów Grupy Wyszehradzkiej na Słowacji. W dorocznych rozmowach głów państw Polski, Czech, Słowacji i Węgier Polskę reprezentował Andrzej Duda. Dwudniowe spotkanie tym razem zorganizowano w słowackim mieście Szczyrbskie Jezioro, u podnóża Tatr.

Według relacji szefa gabinetu polskiego prezydenta - Krzysztofa Szczerskiego, prezydenci czterech krajów mieli w czasie rozmów na Słowacji uznać, że zmiana polityki Unii Europejskiej i wycofanie się z pomysłu relokacji uchodźców jest zwycięstwem państw Grupy Wyszehradzkiej. Politycy mieli też umówić się, że będą zabiegać o odstąpienie przez Brukselę od cięć w nadchodzącym wieloletnim budżecie Unii oraz lobbować za otwieraniem drzwi do Wspólnoty dla kolejnych krajów.

Prezydenci czterech krajów mieli też na Słowacji rozmawiać o sprawach energetycznych i ochronie klimatu. Krzysztof Szczerski twierdzi, że wszystkie kraje V4 uważają, że należy angażować się w walkę ze zmianami klimatu, ale równocześnie chronić własny przemysł energetyczny.

Prezydenci czterech krajów Europy Środkowo-Wschodniej spotykają się raz do roku, by rozmawiać o najważniejszych sprawach związanych z regionem oraz Unią Europejską.

SZEF DYPLOMACJI HOLANDII W POLSCE

W Warszawie odbyła się Konferencja Utrechcka, w inauguracji której wzięli udział szefowie dyplomacji Polski i Holandii. Ministrowie zwracali uwagę na bliskie relacje między naszymi krajami. Podkreślali, że te spotkania - zapoczątkowane w 1999 roku - bardzo się przydały w czasie negocjacji akcesyjnych, przed naszym wstąpieniem do Unii Europejskiej. Minister Jacek Czaputowicz powiedział, że rozmowy w tym formacie prowadzimy z innymi krajami.

Szef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę na bliską współpracę gospodarczą, wojskową, w ramach Unii Europejskiej. Mówił o dialogu między krajami Beneluksu i Grupy Wyszehradzkiej. Podkreślał, że Holandia czynnie uczestniczy w działaniach NATO "Wspólnie wspieramy inicjatywę wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Zostało to potwierdzone przez obecność holenderskich żołnierzy na Litwie i w Rumunii. Polscy żołnierze również stacjonują w Rumunii, są też na Łotwie" - powiedział minister.

Z kolei szef holenderskiej dyplomacji Stef Blok mówił, że nasze kraje łączy wspólna przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

Konferencja Utrechcka to cykliczne spotkania polityków z Holandii i Polski, zainaugurowane w 1999 roku przez ówczesnych szefów dyplomacji obu krajów.

Początkowo konferencje miały pomóc Polsce w przygotowaniach do członkostwa w Unii Europejskiej. Później spotkania te stały się platformą do omawiania różnych aspektów integracji europejskiej - przypomniał Stef Blok.

Konferencja Utrechcka odbyl się po raz 28. Szefowie dyplomacji Polski i Holandii spotkali się w Belwederze.

POLSKIE WETO

Polska zawetowała wnioski z unijnej Rady dotyczące stosowania Karty Praw Podstawowych w 2017 roku. Po posiedzeniu resort sprawiedliwości opublikował oświadczenie, że powodem był brak odniesienia w dokumencie do prześladowania chrześcijan i wyznawców judaizmu.

Ryszard Czarnecki powiedział w radiowej Jedynce, że weto ministra sprawiedliwości jest wyrazem konsekwentnego stanowiska Polski.

Eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości przypomniał, że Polska już ponad dziesięć lat temu uznała, że Karta nie jest dla niej obligatoryjna.

Ministerstwo sprawiedliwości oświadczyło wczoraj, że poszanowanie praw i wolności wszystkich obywateli oraz tolerancja to w Polsce element wielowiekowej tradycji, a nie wyłącznie przepisów.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt