Logo Polskiego Radia
Print

Najważniejsze wydarzenia tygodnia

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 17.08.2018 15:41
  • Magazyn Mija tydzień 17.08.2018r. [posłuchaj]
W tym wydaniu: katastrofa pod Genuą, prezydenckie weto wobec nowelizacji ordynacji wyborczej do PE oraz wizyta premiera na Łotwie
Zawalony wiadukt w Genui Foto: PAP/EPA/LUCA ZENNARO

39 OFIAR KATASTROFY WE WŁOSZECH

We Włoszech na autostradzie A10 pod Genuą zawalił się dwustumetrowy odcinek wiaduktu. Dotychczasowy bilans katastrofy to 39 osób zabitych i 16 rannych.

Wicepremier Włoch Matteo Salvini zaapelował do firm zarządzających autostradami, by wypłaciły pół miliarda euro na pomoc ofiarom i likwidację skutków wtorkowej katastrofy pod Genuą.

Wicepremier i szef MSW odwiedził w Genui rannych w szpitalu i pracujące bez przerwy ekipy ratunkowe na miejscu katastrofy. W rozmowie z dziennikarzami zarzucił firmom zarządzającym autostradami obojętność wobec tragedii, za którą ponoszą odpowiedzialność.

Matteo Salvini ddał, że spółki te w ubiegłym roku otrzymały ponad 3 miliardy euro opłat za przejazd autostradą, a ich czysty zysk przekroczył miliard euro. Wyraził oburzenie, że karetki pogotowia i inne pojazdy zmierzające na miejsce katastrofy musiały płacić za korzystanie z autostrad.

Z kolei Wicepremier Luigi Di Maio powiedział, że nie można ufać spółkom, które zarządzają autostradami, więc zostaną im odebrane koncesje.

W czwartek w Genui odbyło się spotkanie premiera Giuseppe Contego i wicepremiera Di Maio z członkami centrum kryzysowego, które koordynuje akcję ratunkową. Jak poinformował wicepremier Di Maio, rząd odrzucił ofertę firmy „Autostrade per Italia”, która zobowiązała się odbudować zawalony wiadukt w ciągu najbliższych 5 miesięcy.

Minister spraw wewnętrznych Włoch zapewnił, że winni katastrofy pod Genuą zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

PREZYDENCKIE WETO

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację Kodeksu wyborczego do Parlamentu Europejskiego. Jak wyjaśnił, przepisy dawałyby szanse na zwycięstwo w tych wyborach tylko dwóm ugrupowaniom. Zmiany uchwalone przez parlament zakładały między innymi, że, w każdym z okręgów wybieranych będzie co najmniej trzech europosłów. Dotychczasowe przepisy nie regulowały tej liczby, a mandaty przechodziły między regionami.

Weto prezydenta oznacza, że nowelizacja wraca do Sejmu, który może odrzucić sprzeciw prezydenta, ale potrzebna jest do tego większość 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

PREMIER ODWIEDZIŁ ŻOŁNIERZY NA ŁOTWIE

Z okazji przypadającego 15 sierpnia świeta wojska polskiego premier Mateusz Morawiecki owiedził na Łotwie stacjonujących tam polskich żołnierzy. Polski Kontyngent Wojskowy wchodzi w skład złożonej z sił NATO wielonarodowej grupy bojowej. W ramach grupy na Łotwie obecni są też Kanadyjczycy, Włosi, Hiszpanie, a także żołnierze z Albanii i Słowenii.

- "Polska dołoży wszelkich starań aby Sojusz Północnoatlantycki był coraz mocniejszy - powiedział premier.

Polski Kontyngent Wojskowy na Łotwie wchodzi w skład złożonej z sił NATO wielonarodowej grupy bojowej. W ramach grupy na Łotwie obecni są też Kanadyjczycy, Włosi, Hiszpanie, a także żołnierze z Albanii i Słowenii.

Po wizycie u żołnierzy Mateusz Morawiecki spotkał się z premierem Łotwy. Politycy omówili "najistotniejsze tematy dotyczące zarówno polityki bieżącej, jak również bezpieczeństwa i sytuacji geopolitycznej w regionie”.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt