Logo Polskiego Radia
Print

Najważniejsze wydarzenia tygodnia

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 20.04.2018 13:35
  • Magazyn Mija Tydzień 20.04.2018r. [posłuchaj]
Tym razem mówimy o Deklaracji Budapeszteńskiej, nowym prezydencie Kuby i aferze z Facebookiem w tle
Węgierski minister gospodarki Mihaly Varga (2-P), wiceminister przedsiębiorczości Polski Marcin Ociepa (L), wiceminister przemysłu i handlu Czech VladimĂ­r Baertl (P) and i sekretarz stanu w słowackim ministerstwie ekonomii Rastislav Chovanec (2-L) Foto: PAP/ EPA/Zoltan Mathe

SZCZYT V4 w BUDAPESZCIE

W Budapeszcie odbyło się spotkanie ministrów gospodarki krajów Grupy Wyszehradzkiej z udziałem Marcina Ociepy - wiceministra przedsiębiorczości i technologii.

Tematem spotkania było pogłębienie współpracy gospodarczej państw V4 w celu podtrzymania wzrostu gospodarczego w regionie, zwiększenia jego konkurencyjności i zapewnienia pomyślnej konwergencji z Unią Europejską. Po spotkaniu ministrowie przyjęli Deklarację Budapeszteńską, której celem jest wzmocnienie współpracy w dziedzinie polityki przemysłowej i która umożliwia stworzenie wspólnej platformy stosunków produkcyjno-handlowych.

KUBA MA NOWEGO PREZYDENTA

Na Kubie powoli kończy się epoka Castro. Nowym prezydentem tego kraju został dotychczasowy wiceprezydent Miguel Díaz-Canel. Podczas głosowania w Zgromadzeniu Narodowym Władzy Ludowej, czyli parlamencie, poparło go 603 spośród 604 deputowanych, co oznacza, że zdobył 99,83 proc. głosów - ogłosiła w czwartek szefowa komisji wyborczej Alina Balseiro, potwierdzając wcześniejsze doniesienia państwowych mediów. Odchodząc z urzędu, Castro zachowa bowiem funkcję sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Kuby. Będzie stał na jej czele do 2021 roku, gdy skończy 90 lat. Według agencji AP oznacza to, że nadal to on będzie najbardziej wpływową osobą na Kubie. Mimo to koniec jego prezydentury jest symbolicznym momentem dla kraju, który od rewolucji znajdował się pod rządami jednej rodziny.

KŁOPOTY FACEBOOKA CZY JEGO UŻYTKOWNIKÓW?

Europosłowie wezwali do złożenia wyjaśnień twórcę Facebooka, Marka Zuckerberga. Ma to związek z wyciekiem danych 87 milionów użytkowników i wykorzystaniem tych informacji przez Cambridge Analytica do manipulacji wyborczych.

Europosłowie chcą zapytać Marka Zuckerberga jak zamierza przestrzegać rozporządzenie o ochronie danych, które będzie obowiązywało w całej Unii Europejskiej po 25 maja. Podczas debaty w Strasburgu podkreślano, że Europejczycy powinni odzyskać kontrolę nad swoimi danymi cyfrowymi. Niektórzy apelowali o nałożenie ogromnych kar na Facebooka. Inni zwracali uwagę, że to użytkownicy często sami przez brak ostrożności przekazują hakerom swoje dane.

W tym miesiącu Mark Zuckerberg zeznawał w Stanach Zjednoczonych przed Kongresem. Zapewniał m.in, że nowe unijne przepisy będą miały zastosowanie dla użytkowników Facebooka na całym świecie. Nie wiadomo jeszcze, czy zamierza również zeznawać w Strasburgu.

Z informacji medialnych wynika, że Cambridge Analytica miała znaczący wpływ m.in. na głosowanie w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt