Logo Polskiego Radia
Print

Światowa premiera książki "Ochotnik" Jacka Fairweathera

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 28.06.2019 20:09
  • W magazynie m.in. o tym jak NATO zamierza odpowiedzieć na wyjście Rosji z traktatu INF, 450-leciu Unii Lubelskiej oraz książce "Ochotnik", poświęconej rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu [posłuchaj]
Witold Pilecki był bojownikiem polskiego państwa podziemnego. Podczas II wojny światowej na ochotnika dostał się do Auschwitz gdzie organizował ruch oporu
Foto: Twitter Marek Wałkuski

Nowe ćwiczenia wojskowe, obserwacja wywiadowcza oraz działania rozpoznawcze - tak NATO zamierza odpowiedzieć na wyjście Rosji z traktatu INF. Decyzję w tej sprawie podjęli ministrowie obrony krajów Sojuszu na posiedzeniu w Brukseli. Politycy wezwali Moskwę, by ta z powrotem zastosowała się do porozumienia o zakazie rozmieszczania pocisków rakietowych średniego zasięgu. O szczegółach w relacji Wojciecha Cegielskiego.

W naszym programie mówimy też o spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z niemieckimi politykami w Dreźnie. Premier Mateusz Morawiecki podkreśla, że polsko-niemieckie pojmowanie przyszłości Unii Europejskiej jest filarem jedności Wspólnoty. W Dreźnie szef polskiego rządu uczestniczył w otwarciu Europejskiego Forum Nauki, Badań i Innowacji. Podczas swojego wystąpienia mówił również o wyzwaniach stojących przed Unią i wzywał do zacieśnienia współpracy technologicznej między Polską, Czechami i Niemcami.

W magazynie mówimy też o uchwale Senatu RP z okazji 450-lecia unii polsko-litewskiej. Podkreślono w niej, że „polsko-litewska unia umożliwiła narodziny wyjątkowego systemu państwowości i była jednym z najważniejszych wydarzeń stulecia na kontynencie”.

Akt unii Wielkiego Księstwa Litewskiego i Królestwa Polskiego został podpisany 1 lipca 1569 r. na sejmie walnym w Lublinie. Powołana w tej sposób Rzeczpospolita Obojga Narodów stała się jednym z najpotężniejszych organizmów politycznych ówczesnej Europy. Unia przewidywała, że państwo to będzie mieć jednego władcę wybieranego wspólnie w wolnej elekcji i wspólny Sejm. Ponadto oba kraje zobowiązały się do wspólnej polityki obronnej i zagranicznej, wspólna też była waluta. Zachowano odrębne języki urzędowe, skarb i sądownictwo. Oba kraje miały też swoje odrębne wojsko, urzędy centralne oraz tytuły i dostojeństwa, choć z takim samym zakresem kompetencji.

O trwałości unii stanowiły m.in. tolerancja narodowościowa i wyznaniowa. Mimo różnych trudności Unia Lubelska przetrwała do XVIII wieku, do uchwalenia Konstytucji 3 maja, która wprowadzała jednolite państwo. Potem nastąpiły rozbiory.

W magazynie "Widziane z Polski" także rozmowa o światowej premierze książki o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, napisanej w języku angielskim. Biografia Witolda Pileckiego, zatytułowana "Ochotnik", ukazała się w Stanach Zjednoczonych.

Rotmistrz Witold Pilecki był bojownikiem polskiego państwa podziemnego. Podczas II wojny światowej na ochotnika dostał się do Auschwitz gdzie organizował ruch oporu i przygotowywał raporty na temat sytuacji w obozie. Autorem książki jest amerykański publicysta Jack Fairweather.

Przeznaczona dla amerykańskich czytelników biografia Rotmistrza Witolda Pileckiego nosi tytuł "Ochotnik: Jeden człowiek, podziemna armia i tajna misja zniszczenia Auschwitz”. (The Volunteer: One Man, An Underground Army, and the Secret Mission to Destroy Auschwitz). Książka ukazała się w USA nakładem znanego wydawnictwa Harper Collins.

Odwiedzamy również Dom Spotkań z Historią, gdzie oglądać można ciekawą wystawę. Ekspozycja powstała w 100. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Początki zawiązywania się relacji między dwoma państwami oraz ich kształtowanie się w burzliwych czasach dwóch wojen i ustalania nowego porządku w Europie stały się tłem dla opowieści o relacjach międzyludzkich, solidarności i pomocy.

Prezydent Thomas Woodrow Wilson i Herbert Hoover stali się dla Polaków w II RP uosobieniem pomocy, ale to niejedyni Amerykanie, którzy zaangażowali się w pracę na rzecz odbudowy Polski w latach 1919–1947. Autorzy wystawy – Jan-Roman Potocki i Vivian Reed przypominają ich sylwetki oraz historię relacji polsko- amerykańskich.

Wraz z Tomaszem Kniatem przenosimy się również do Kanady. Podczas warsztatów "Just be cooking", w Toronto, uczymy się jak zrobić dania z tradycyjnej polskiej kuchni.

W naszym programie także audycja z cyklu "Wybitni Polacy II RP", poświęcona Hilaremu Koprowskiemu, lekarzowi, wirusologowi, twórcy szczepionki przeciwko wirusowi polio wywołującemu chorobę Heinego-Medina.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt