W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o napięciu w relacjach Polska-Izrael.
Konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski powiedział w wywiadzie dla izraelskiej telewizji i24, że po komentarzu tymczasowego szefa izraelskiej dyplomacji, Israela Katza, konieczne są przeprosiny za rasitowskie, oparte na stereotypach uwagi o Polakach.
- Konieczne są przeprosiny, ponieważ nie jest to po prostu stwierdzenie na temat faktów, historii, czy różnych narracji, to jest oszczercza, rasistowska wypowiedź (...). Wymaga to przeprosin za użycie stereotypu wobec grupy (...), w tym przypadku wobec narodu polskiego - powiedział dyplomata, pytany o to, jakie kroki powinna podjąć strona izraelska po "jątrzących uwagach" Israela Katza.
- Nie tylko Polska tak mówi, mamy też (taką opinię) Stanów Zjednoczonych, mamy nawet oświadczenie ministra w rządzie premiera Netanjahu, Cachi'ego Hanegbi, który nazwał ten komentarz haniebnym i niepomocnym. Więc Polska nie musi mówić za siebie, inni mówią za nas, jest wśród nich David Harris, szef Komitetu Żydów Amerykańskich i wielu innych. A więc sądzę, że to, co byłoby właściwe, to przeprosiny - podkreślił Maciej Golubiewski.
Konsul przypomniał, że jednym z elementów wspólnej deklaracji podpisanej przez premierów Polski i Izraela, Mateusza Morawieckiego i Benjamina Netanjahu, była obietnica właściwego podejścia do tematów, które strony porozumienia uznają za wrażliwe oraz unikania stereotypów i antypolonizmu.
Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher napisała na Twitterze: "Między bliskimi sojusznikami, takimi jak Polska i Izrael, nie ma miejsca na takie obraźliwe komentarze, jak wypowiedź izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israela Katza".
W magazynie także o przygotowaniach do przekopu Mierzei Wiślanej.
Aktualnie na Mierzei Wiślanej trwają prace przygotowawcze. 15 kwietnia zostanie wyłoniony wykonawca przekopu mierzei, który do końca roku ma rozpocząć pracę.
Kanał przez Mierzeję Wiślaną ma być gotowy w 2022 roku. Ma pomóc w rozwoju Warmii i Mazur przez umożliwienie dostępu do Bałtyku bez konieczności wpływania na wody rosyjskie.
W cyklu "Kierunek: Polska" dziś spotkanie z Laurencem Cherni , który zamierza wrócić do kraju z Wielkiej Brytanii. Angielskie imię, francuskie nazwisko ale polskie obywatelstwo i korzenie. Laurence Cherni szczerze przyznaje, że wraca do Polski z potrzeby serca. Z żoną, Polką wychowaną w Hamburgu, poznali się w Londynie. Do kraju wracają więc na raty, przez Niemcy. „Docelowo chcemy zamieszkać nad polskim morzem, tu się zadomowić, płacić podatki w Polsce i wychować dzieci na polskich wartościach” - uzasadnia.
Rośnie zainteresowanie powrotem do ojczyzny Polaków z Kazachstanu. Rząd stawia głównie na Polaków zamieszkujących tereny byłego ZSRR. Do polskich korzeni przyznaje się m.in. 34 tys. obywateli Kazachstanu i 47 tys. Rosji. Rząd zakłada, że w ciągu 10 lat do Polski będzie mogło powrócić ok. 10 tys. osób. Przedstawiciele środowiska polonijnego z Kazachstanu wskazują, że chęć wyjazdu do Polski deklaruje nawet 10–15 tys. osób.
Polacy akceptują repatriantów. Z badań wykonanych na zlecenie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska" przez firmę Danae wynika, że połowa Polaków spotkała się z tym określeniem i wie, co oznacza. Ponad 57 proc. respondentów uważa, że Polska powinna sprowadzać repatriantów.
Michał Fedusio rozmawiał ze Stanisławem Sokołowskim, jednym z Polaków, którzy przyjechali do Polski dzięki znowelizowanej ustawie repatriacyjnej.
We wrześniu, w Roku Moniuszkowskim, odbędzie się w Rzeszowie I Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki.
Organizatorzy zachęcają artystów, w tym Polaków z całego świata, do uczestnictwa. Konkurs to nowa inicjatywa, której celem będzie popularyzacja w świecie polskiej muzyki XIX i XX wieku, szczególnie tej zapomnianej lub pomijanej podczas koncertów. Oprócz tego w Rzeszowie odbędzie się promocja utalentowanych muzyków, którzy zdecydują się włączyć do swojego repertuaru właśnie te mniej znane dzieła polskich kompozytorów.
- Uczestników nie obejmą żadne limity wieku – mówi dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca Maxymilian Bylicki. Na rozmowę z nim zaprasza Ewa Plisiecka.
W magazynie mówimy też o ciekawej publikacji przybliżającej historię Polski obcokrajowcom. "Pocket History of Poland", to książka powstała z materiałów wykładu o Polsce w trakcie projektu mobilności europejskiej na Maderze. Pozycja jest dedykowana przede wszystkim obcokrajowcom, którzy wiedzą na temat naszego kraju niewiele.
Książka opowiada historię Polski jakby w trakcie przyjaznej pogawędki przy kawie. Takie podejście, według autora, Dariusza Sirko, jest najlepszym sposobem na zainteresowanie czytelnika i pozwala na dobre zrozumienie niełatwej historii Polski. Książka obejmuje legendarne pochodzenie kraju i jego mieszkańców. Zabierając czytelnika w podróż przez czasy osadnictwa, średniowiecze, Polskę mocną i okres okupacji aż po sprawy bieżące, "Pocket History of Poland" opowiada historię Polski od nowa, z humorem, jednak utrzymując powagę ważnych wydarzeń historycznych.
W ramach obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości, Polskie Radio dla Zagranicy przygotowało cykl audycji przypominających jak i dzięki komu, Polska powracała na mapy Europy. W cyklu "Wielcy Twórcy Niepodległej" dziś przypomnimy postać kardynała Aleksandra Kakowskiego, prymasa Królestwa Polskiego, członka Rady Regencyjnej, jednego z architektów naszej niepodległości.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.