W magazynie "Widziane z Polski" relacjonujemy polsko-amerkańską konferencję bliskowschodnią, która odbyła się w Warszawie. Delegacje z 63 krajów przyjechały do stolicy Polski. Obrady otworzyli współgospodarze konferencji szefowie dyplomacji Polski i Stanów Zjednoczonych Jacek Czaputowicz i Mike Pompeo.
Ministrowie spraw zagranicznych, którzy przyjechali do polskiej stolicy rozmawali m.in. o Iranie, o wojnach w Syrii i w Jemenie, konflikcie izraelsko-palestyńskim, uchodźcach, pomocy humanitarnej i zagrożeniach hybrydowych.
Ze strony amerykańskiej do Warszawy przyjechali wiceprezydent Mike Pence i sekretarz stanu Mike Pompeo. W konferencji wzięło udział 11 krajów Bliskiego Wschodu. Chodzi o Arabię Saudyjską, Bahrajn, Izrael, Jemen, Jordanię, Kuwejt, Maroko, Oman, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt i Tunezję. Zabrakło natomiast przedstawicieli Syrii, Iranu i Autonomii Palestyńskiej. Przedstawicieli nie wysłały także Rosja i Turcja, które zorganizowały własne spotkanie na temat zakończenia wojny w Syrii. Warszawska konferencja zakończyła się przyjęciem wspólnej deklaracji, która została przedstawiona przez ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza i amerykańskiego sekretarza stanu Mike’a Pompeo.
W magazynie mówimy także o rozmowach prezydent Andrzeja Dudy z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych, Mikem Pencem, poświęconych m.in. bezpeieczeństwu energetycznemu.
W programie także wspomnienie o Janie Olszewskim, byłym premierze i obrońcy opozycjonistów w czasach PRL. - Postać bez wątpienia historyczna, wielki Polak, wielki patriota - powiedział o Janie Olszewskim Michał Dworczyk. Wskazał, że czasem dziś zapominamy, że to premier Olszewski podjął decyzję o podpisaniu w grudniu 1991 roku w imieniu rządu RP układu stowarzyszeniowego pomiędzy Polską a Unią Europejską. Jednoznacznie określał miejsce Polski po stronie Europy po stronie NATO - mówił szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Opowiadamy również o działaności chicagowskiej Fundacji "Dar Serca", która umożliwia leczenie w USA polskich dzieci z rzadkimi chorobami. Chodzi o sytuacje, w których lekarze z Europy nie dają pacjentom szans. Fundacja "Dar Serca" funkcjonuje dzięki wsparciu Polonii. Głównym wydarzeniem, podczas którego zbierane są pieniądze na działalność, jest doroczny Radioton. Przez dwa dni na antenie chicagowskiego Polskiego Radia odbywa się kwesta na rzecz fundacji. Na ten czas zawieszana jest ramówka stacji, a jedynym tematem są apele o pomoc.
W cyklu "Kierunek: Polska" zaprosimy na spotkanie z Bertrandem Kusiakiem, który opowie o podróży do Japonii i o powrocie do Polski przez Australię i Szwecję .
W ramach roku obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości, Polskie Radio dla Zagranicy przygotowało cykl audycji przypominających jak i dzięki komu, Polska powracała na mapy Europy. W cyklu "Wielcy Twórcy Niepodległej" dziś przypomnimy postać admirała Józefa Unruga, wielkiego patrioty, będacego symbolem oddrodzenia polskiej marynarki wojennej w okresie międzywojennym.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.