Logo Polskiego Radia
Print

Polsko-fiński satelita ICEYE-X2 już na orbicie okołoziemskiej

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 12.12.2018 13:42
  • W magazynie m.in. o nowych zabytkach na liście Pomników Historii, polskiej pomocy dla Irakijczyków i spotkaniach z Polonią Aleksandra Doby.
Dzięki nowatorskiemu radarowi SAR możliwe jest obserwowanie Ziemi niezależnie od warunków pogodowych. Dane pomogą w rolnictwie, obronności i rybołówstwie
Elektronikę do polsko-fińskiego satelity wykonali Polacy.   Foto: PixabayElektronikę do polsko-fińskiego satelity wykonali Polacy. Foto: Pixabay

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o kolejnych zabytkach, które trafiły na listę polskich Pomników Historii. Uroczysta gala odbyła się w Teatrze Narodowym w Warszawie, z udziałem prezydenta, przedstawicieli rządu i parlamentu. W sumie to prestiżowe wyróżnienie nadano od 1994 roku stu pięciu zabytkom.

W audycji także o polskiej pomocy humanitarnnej na Irakijczyków. Minister Beata Kempa wraz z delegacją odwiedziła w tych dniach kilka miejscowości w irackim Kurdystanie, gdzie polskie organizacje niosą pomoc humanitarną. Dociera ona przede wszystkim do jazydów i chrześcijan, których ofensywa tzw. Państwa Islamskiego zmusiła kilka lat temu do ucieczki ze swych domów. Polski rząd deklaruje chęć zwiększenia wsparcia humanitarnego dla Iraku.

Mówimy również o pierwszym polsko-fińskim komercyjnym satelicie obserwacyjnym ICEYE-X2, który został wystrzelony w kosmos. O wyniesieniu satelity na orbitę okołoziemską poinformowali przedstawiciele firm ICEYE oraz Creotech Instruments S.A. Dzięki nowatorskiemu radarowi SAR będzie możliwe obserwowanie Ziemi niezależnie od warunków pogodowych i pory doby. Dane pomogą w rolnictwie, obronności, rybołówstwie i monitorowaniu klęsk żywiołowych. Oprócz tego sieć małych satelitów może posłużyć również m.in. do wykrywania wycieków ropy naftowej, monitorowania stref przybrzeżnych czy infrastruktury. Satelita ma być częścią konstelacji co najmniej 18 satelitów, które będą obrazowały dany obszar Ziemi co 3 godziny.

W cyklu "Kierunek: Polska", dziś spotkanie z Moniką Witarską, która wraz z rodziną powróciła do Polski z Niemiec.

Naszym gościem będzie również Aleksander Doba, podróżnik, który jako pierwszy człowiek przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki. Chociaż Aleksander Doba, skończył 72 lata, jego aktywności życiowej, może mu każdy pozazdrościć. Klaudiusz Madeja spotkał podróżnika w Warszawie.

W ramach roku obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości, Polskie Radio dla Zagranicy przygotowało cykl audycji przypominających jak i dzięki komu, Polska powracała na mapy Europy. W cyklu "Wielcy Twórcy Niepodległej" dziś przypomnimy postać Stanisława Wojciechowskiego, działacza niepodległosciowego, polityka, współzałożyciela Polskiej Partii Socjalistycznej.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt