Logo Polskiego Radia
Print

Szopkarstwo krakowskie na liście dziedzictwa ludzkości

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 08.12.2018 08:55
  • W magazynie wspomnienie o prezydencie George H.W. Bushu, informacje o szczycie klimatycznym w Katowicach i spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli [posłuchaj]
To pierwszy polski wpis na prestiżową listę UNESCO. Znalazł się obok muzyki reggae z Jamajki, koronki klockowej ze Słowenii i teatru masek khon z Tajlandii
PAP/Jacek BednarczykPAP/Jacek Bednarczyk

W magazynie "Widziane z Polski" wspomnienie o zmarłym 41. prezydencie Stanów Zjednoczonych, George H.W. Bushu. Był pierwszym, od 1837 roku, urzędującym wiceprezydentem, który wygrał wybory prezydenckie. Okres jego rządów zdominowały dwa wydarzenia - koniec Zimnej Wojny i wojna w Zatoce Perskiej. Z powodu skupienia się na polityce zagranicznej, Bushowi zarzucano zaniedbanie gospodarki, doprowadzenie w kraju do inflacji i wzrostu bezrobocia. Te niepowodzenia doprowadziły do jego wyborczej porażki wyborczej w 1992 roku z gubernatorem Arkansas Billem Clintonem.

W Katowicach trwa doroczny szczyt klimatyczny COP24. Uczestniczą w nim prelegenci z niemal 200. krajów świata. Celem międzynarodowej konferencji jest opracowanie dalszych zasad polityki klimatycznej na świecie. ​W stolicy Górnego Śląska był Michał Fedusio. W programie jego relacja.

W magazynie mówimy także o spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli i o tym, że szopkarstwo krakowskie trafiło na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

To pierwszy polski wpis na tę prestiżową listę UNESCO. Znalazł się on obok m.in. muzyki reggae z Jamajki, koronki klockowej ze Słowenii i teatru masek khon z Tajlandii. Informację o polskim wpisie, wraz z gratulacjami dla Polaków, podało m.in. UNESCO na Twitterze.

Tradycja szopkarska trwa nieprzerwanie od XIX w. Pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych przedmieść Krakowa, głównie z Krowodrzy i Zwierzyńca. W okresie świąt Bożego Narodzenia chodzili po domach, prezentując swoje dzieła, pełniące wówczas rolę przenośnych teatrzyków. Najstarsza zachowana szopka krakowska znajduje się w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Krakowie; jest to dzieło Michała Ezenekiera z drugiej połowy XIX stulecia.

W cyklu "Kierunek: Polska", spotkanie z Beatą Borowiecką, która powróciła z Ugandy.

W ramach roku obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości, Polskie Radio dla Zagranicy przygotowało cykl audycji przypominających jak i dzięki komu, Polska powracała na mapy Europy. W cyklu "Wielcy Twórcy Niepodległej" przypomnimy postać Michała Tadeusza Grażyńskiego, działacza niepodległościowego, polityka i wieloletniego wojewodę śląskiego.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt