Logo Polskiego Radia
Print

Bronisław Piłsudski - zesłaniec, etnograf, badacz kultury Ajnów

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 24.11.2018 09:47
  • W magazynie m.in o polskiej pomocy dla Libanu, spadającym zainteresowaniu migracją, pamiątkach po Bronisławie Piłsudskim w Petersburgu i działalności Radia Lwów [słuchaj]
W Muzeum Antropologii i Etnografii w Petersburgu znajduje się największa kolekcja artefaktów i fotografii wybitnego polskiego uczonego Bronisława Piłsudskiego
Zdjęcie ilustracyjne, pochodzące z wystawy "Bronisław Piłsudski 1866-1918" pokazywanej w Wilnie Zdjęcie ilustracyjne, pochodzące z wystawy "Bronisław Piłsudski 1866-1918" pokazywanej w Wilnie Foto: Bartosz Frątczak/Instytut Polski w Wilnie

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o polskiej pomocy dla Libanu. Polska oraz kilka innych krajów zwiększy w najbliższym czasie pomoc dla Libanu. Mały, bliskowschodni kraj od kilku lat zmaga się ze skutkami syryjskiej wojny domowej, przede wszystkim z napływem uchodźców. Prawdopodobnie jednak Liban będzie jeszcze przez wiele lat skazany na pomoc międzynarodową. Mimo że syryjska wojna powoli dobiega końca, niewielu uchodźców chce wrócić do kraju.

Według danych ONZ, wojna domowa w Syrii wygnała z domów ponad połowę populacji kraju. W sąsiadujących z Syrią krajach zarejestrowanych jest 5,5 miliona uchodźców. Milion spośród nich to osoby, które schroniły się w Libanie.

W programie mowa jest również o spadającej liczbie Polaków zainteresowanych emigracją. Badania na ten temat przepowadził Work Service.

Jedni nazywają go rajem na Ziemi, drudzy wskazują na skrajne ubóstwo, spotykane niemal na każdym kroku. Na Madagaskarze jest i to, i to - przyznaje ksiądz Tomasz Łukaszuk. Salezjanin spędził na afrykańskiej wyspie 8 lat. Ale najwspanialsi są ludzie - dodaje. - Tam nie ma pomocy społecznej, instytucji wspierających, za to każdy wie, że można liczyć na siebie nawzajem. O polskich akcentach na Madagaskarze i o odkrywaniu na nowo polskości po powrocie do ojczyzny rozmawiamy w audycji "Kierunek: Polska". Zaprasza Małgorzata Frydych.

Naszym gościem jest też Teresa Pakasz, prezes Polskiego Towarzystwa Radiowego we Lwowie.

Przenosimy się również do Petersburga i z dr Weroniką Bielajewą-Saczuk, z Centrum Arktycznych i Syberyjskich Badań Instytutu Socjologicznego Rosyjskiej Akademii Nauk, rozmawiamy o zndujących się w Muzeum Antropologii i Etnografii Rosyjskiej Akademii Nauk w Petersburgu, największej kolekcji artefaktów i fotografii wybitnego polskiego uczonego Bronisława Piłsudskiego.

Bronisław był starszym bratem marszałka Józefa Piłsudskiego. Za udział w spisku przeciw carowi Aleksandrowi III został skazany przez władze rosyjskie na karę śmierci, którą zamieniono na 15 lat katorgi. Został zesłany na wyspę Sachalin na Oceanie Spokojnym i tam zaczął badać życie, język oraz kulturę i tradycje ginących plemion - Ajnów, Niwchów i Oroków. Już jako wolny człowiek postanowił osiedlić się w ajnuskiej wiosce, gdzie ożenił się z krewną miejscowego wodza.

W ramach roku obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polskie Radio dla Zagranicy przygotowało cykl audycji przypominających jak i dzięki komu, Polska powracała na mapy Europy. Już za kilka minut kolejny odcinek cyklu „Wielcy Twórcy Niepodległej”, przybliżający postać Felicjana Sławoja-Składkowskiego, najdłużej sprawującego swój urząd premiera II RP.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt