W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o upamiętnieniu w Lucernie, w Szwajcarii polskiego dyplomaty Konstantego Rokickiego, który uratował w czasie II wojny światowej, klkuset Żydów. W uroczystościach wzięła udział para prezydencka, Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.
- Działalność konsula Konstantego Rokickiego, który w czasie II wojny światowej wystawiał fałszywe paszporty, ratując setki Żydów na terenie okupowanej Polski, symbolizuje "jaśniejszą gwiazdę" wśród czerni rozpaczy tamtych lat - powiedział prezydent Andrzej Duda.
- Chylimy głowy przed wszystkimi, którzy stali się ofiarami straszliwego Holokaustu, najczarniejszych lat XX w., ale chyba też najczarniejszych lat w historii ludzkości. Chylimy głowy przed milionami bestialsko zamordowanych Żydów, chylimy głowy przed milionami bestialsko zamordowanych obywateli różnych krajów Europy, ale dziś ja przede wszystkim chylę głowę przed milionami zamordowanych Polaków, także tych Polaków żydowskiego pochodzenia - mówił prezydent podczas ceremonii.
W magazynie odwiedzamy także Polaków w Mołdawii, gdzie wizytę złożyła niedawno delegacja polskiego Senatu, z marszałkiem Stanisławem Karczewskim na czele. Poza częścią oficjalną, którą wypełniły spotkania z mołdawskimi politykami, przewodniczącym parlamentu oraz premierem i prezydentem, marszałek Senatu odwiedził kilka miejscowości, w których żyje polska społeczność. Szczególnie wzruszające były spotkania w Styrczy i Bielcach, gdzie gości z Polski powitano uroczystymi koncertami w wykonaniu najmłodszej Polonii.
Niespełna dwa lata pozostały do światowej wystawy EXPO 2020 w Dubaju. Niedawno rozstrzygnięto konkurs na projekt polskiego pawilonu, który tam powstanie. Szczegóły w naszym programie.
Wyjątkowy polski film dokumentalny był wyświetlany w Wilnie w ramach odbywającego się na Litwie 18. Festiwalu Filmu Polskiego. Obraz Kingi Dębskiej pod tytułem "Tu się żyje" opowiada o pierwszym litewskim hospicjum utworzonym przez zakonnicę z Polski.
Z założycielką hospicjum błogosławionego księdza Michała Sopoćki, siostrą Michaelą Rak rozmawia Kamil Zalewski.
Na co dzień mieszka na drugiej półkuli po drugiej stronie Atlantyku. W połowie września pierwszy raz przyjechał do Polski i na nowo zakochał się w ojczyźnie swoich przodków. Michał Fedusio rozmawiał z Arlindo Waszczukiem, Polakiem z odległej Brazylii.
W ramach roku obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polskie Radio dla Zagranicy przygotowało cykl audycji przypominających jak i dzięki komu, Polska powracała na mapy Europy. Już za kilka minut kolejny odcinek cyklu „Wielcy Twórcy Niepodległej”, przybliżający postać generała Józefa Dowbora-Muśnickiego, jednego z najwybitniejszych przywódców wojskowych odradzającej się Polski.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.