W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o obchodach 74 rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Zaproszamy także do wysłuchania rozmowy z płk. Edmundem Baranowskim, pseudonim "Jur", uczestnikiem walk o Warszawę.
W godzinę "W" w Warszawie włączono syreny alarmowe. Zamarł ruch na ulicach, stanęła komunikacja miejska i samochody. Zatrzymali się ludzie idący ulicami stolicy. Godzina "W" to moment w którym 1 sierpnia 1944 roku rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. W odpowiedzi na apel powstańców, wielu mieszkańców stolicy zatrzymało się i oddało hołd poległym - między innymi- tradycyjnie- na Rondzie Romana Dmowskiego i na Placu Zamkowym
Z o. Eustachym Rakoczym, paulinem, rozmawiamy o przekazaniu pamiątek po Ryszardzie Kaczorowskim, ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie, do Sanktuarium na Jasnej Górze.
Mówimy również o obchodach 30-lecia Związku Polaków na Białorusi, nieuznawanego przez władze białoruskie.
Jesteśmy w Polsce dumni ze Związku Polaków na Białorusi; Polska nie ustanie w staraniach o to, byście jako Polacy mogli czuć się dobrze na Białorusi - powiedział w w Grodnie na obchodach 30-lecia Związku Polaków na Białorusi marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski.
Podkreślił, że Związek ma "kolosalne zasługi" na rzecz utrzymania polskości na Białorusi. Dziękował członkom ZPB za "pracę, poświęcenie, pasję, patriotyzm". "Polska docenia, że trwacie przy naszej wspólnej mowie, obyczajach, tradycji i że trwacie przy Kościele" - mówił marzszałek Senatu RP.
O zachowaniu tożsamości narodowej, przywiązaniu do ojczyzny przodków i pielęgnowaniu pamięci o historii Polski mówili uczestnicy II Kongresu Młodzieży Polonijnej, który odbywał się w Warszawie. Wzięły w nim udział delegacje polonijnych środowisk duszpasterskich, w sumie 250 osób z ok. 20 krajów, m.in. z USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Paragwaju, a także Białorusi, Ukrainy, Litwy, Rosji i Mołdawii.
W cyklu "Wielcy Twórcy Niepodległej" przypominamy postać Wincentego Witosa, który należał do grona czołowych polityków II Rzeczpospolitej. Był trzykrotnym premierem, wybitnym mężem stanu, charyzmatycznym przywódcą ruchu ludowego. Historycy uznają go za jedną z najważniejszych postaci na scenie politycznej tamtego okresu, która bezsprzecznie przyczyniła się do tworzenia i umacniania II Rzeczpospolitej. Premierem był trzykrotnie: od 24 lipca 1920 do 13 września 1921, od 28 maja 1923 do 14 grudnia 1923 i od 10 maja 1926 do 14 maja 1926. Karierę polityczną rozpoczął w 1895, gdy wstąpił do Stronnictwa Ludowego, w latach 1908–1914 był posłem do galicyjskiego Sejmu Krajowego, od 1909 do 1931 pełnił funkcję wójta rodzinnych Wierzchosławic. Mimo pełnienia zaszczytnych funkcji państwowych, nigdy nie zapomniał o swoich chłopskich korzeniach.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.