Logo Polskiego Radia
Print

Królewskie Łazienki - jeden z najpiękniejszych parków w Europie

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 20.07.2018 21:11
  • W magazynie m.in. o szczycie w Helsinkach, Rajdzie Pamięci po USA, spotkaniu internowanych w Wilnie oraz historii Łazienek Królewskich
Z prof. Zbigniewem Wawrem, rozmawiamy o ciekawej historii, założonych w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego, Łazienek Królewskich w Warszawie
Łazienki Królewskie w WarszawieŁazienki Królewskie w WarszawieFoto: www.pixabay.com

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o spotkaniu prezydentów Stanów Zjednoczonych i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina w Helsinkach. Mimo fali krytyki, Biały Dom poinformował, że prezydent Donald Trump zaprosił do Waszyngtonu prezydenta Rosji Władimira Putina. Kolejny szczyt przywódców Stanów Zjednoczonych i Rosji ma się odbyć jeszcze w tym roku. Tymczasem nadal nie jest jasne jakie ustalenia przywódcy obu krajów poczynili w Helsinkach. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odmówił komentarza w kwestii szczegółów tego, co prezydent Putin mówił o Ukrainie na szczycie w Helsinkach. Oświadczył jedynie, że "omawiano pewne nowe pomysły. Będziemy nad nimi pracować".

W programie przedstawiamy też szczegóły Rajdu Pamięci po Stanach Zjednoczonych. Biorą w nim udział trzej polscy weterani, którzy służyli podczas misji w Afganistanie. Wyruszyli 15 czerwca z Los Angeles. Chcą dotrzeć do Nowego Jorku 28 lipca. Po drodze oddają cześć kolegom poległym przez 10 lat podczas polskiej misji w Afganistanie. W rajdzie uczestniczą plutonowi Adam Lewkowski i Michał Paćko oraz starszy kapral Sebastian Stępniak. Dwóch pierwszych żołnierzy zostało rannych podczas walki z afgańskimi talibami. Na pomysł zorganizowania rajdu pamięci jeden z nich wpadł jeżdżąc na rowerze w ramach rehabilitacji.

Polscy weterani wyznaczyli sobie ambitny cel. Chcą pokonać dystans 5600 kilometrów z zachodniego na wschodnie wybrzeże w 44 dni. Liczba ta nie jest przypadkowa. Żołnierze każdego dnia oddają bowiem cześć jednemu z poległych kolegów. Starają się też zwrócić uwagę na problem zespołu stresu pourazowego, z którym zmaga się wielu weteranów.

Uczestnicy rajdu pokonali już 6 stanów. O kolejnych etapach wyprawy informują na blogu pod internetowym adresem www.rajdpamieci44.pl. Zdjęcia z podróży publikują też na facebookowym profilu zatytułowanym "USA challenge".

W audycji również relacja z Wilna, gdzie przedstawicielki Stowarzyszenia Kobiet Internowanych i Represjonowanych oddały hołd marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu na cmentarzu na Rossie w Wilnie.

W programie, w rozmowie z prof. Zbigniewem Wawrem, mówimy również o ciekawej historii Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Królewskie Łazienki to najładniejszy warszawski zespół parkowo-pałacowy, udostępniony cały rok dla turystów, a przy tym jeden z najpiękniejszych tego typu zespołów w Europie. Łazienki Królewskie zostały założone w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego.

W cyklu "Wielcy Twórcy Niepodległej" przybliżamy postać Romana Dmowskiego - polityka, publicysty, dyplomaty. Był twórcą Narodowej Demokracji oraz politycznym przeciwnikiem Józefa Piłsudskiego. Jeden z najwybitniejszych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych polityków w naszej historii.

Na poczatku XX wieku, gdy Polska jeszcze marzyła o wybiciu się na niepodległość, starły się ze sobą dwie koncepcje przyszłego wolnego państwa stworzone przez dwóch wielkich Polaków - Józefa Piłsudskiego, który wierzył w możliwość wywalczenia niepodległości Polski orężem i Romana Dmowskiego, odwołującego się do więzów etnicznych i nowej formuły narodu oraz przywiązującego wielką wagę do zabiegów dyplomatycznych.

Na magazyn "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt