Zacieśniają się polsko-amerykańskie relacje handlowe
PR dla Zagranicy
Halina Ostas
06.04.2018 09:05
-
W magazynie m.in. o Polskiej Izbie Handlowej w USA, wizycie prezydentów krajów bałtyckich w Waszyngtonie i EXPO 2020 w Dubaju
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wraz z amerykańskim ambasadorem w Polsce, Paulem Jonesem, powstanie Polskiej Izby Handlowej w Stanach Zjednoczonych
Foto: Glow Images/East News/polskieradio.pl
W magazynie "Widziane z Polski" prezentujemy szczegóły utworzenia Polskiej Izby Handlowej w Stanach Zjednoczonych. Powstanie placówki w Waszyngtonie zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z amerykańskim ambasadorem w Polsce, Paulem Jonesem.
Premier podkreślił, że taka instytucja to korzyść dla obu państw. Zaznaczył, że Polska może się pochwalić stabilnymi fundamentami gospodarczymi w zakresie obniżenia długu publicznego i deficytu budżetowego. - Utworzenie izby polsko-amerykańskiej jest właśnie takim kamieniem milowym, następnym na drodze do budowy mocnej obecności naszego biznesu na kontynencie amerykańskim, w Stanach Zjednoczonych, ale również wzmocnienia obecności przedsiębiorców amerykańskich w Polsce - powiedział Mateusz Morawiecki. W jego ocenie, budowie jeszcze bliższych relacji ze Stanami Zjednoczonymi będzie też służyć podpisana w ubiegłym tygodniu umowa o zakupie przez Polskę systemu przeciwrakietowego Patriot.
Mówimy także o spotkaniu prezydentów krajów bałtyckich z prezydentem Donaldem Trumpem w Waszyngtonie i wizycie dowódcy sił NATO w Europie, generała Curtisa Scaparrottiego, w Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie.
Polska przygotowuje się do udziału w EXPO 2020 w Dubaju. To pierwsza wystawa światowa, która odbędzie się na Bliskim Wschodzie. Ma przebiegać pod od hasłem "Łącząc umysły, tworząc przyszłość". Za organizację polskiego pawilonu jest odpowiedzialna Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Szczegóły w naszym programie.
Prezydent Węgier János Áder odznaczył Krzyżem Zasługi Republiki Węgierskiej o. Mariana Waligórę, przeora częstochowskiego klasztoru na Jasnej Górze, z którym rozmawiamy. Doceniona została jego służba duszpasterska na rzecz społeczności węgierskiej, a także pogłębianie przyjaźni polsko-węgierskiej i opieka nad węgierską Polonią.
Marzec w Polsce upłynął pod znakiem kultury francuskojęzycznej. Od 2012 roku w naszym kraju organizowany jest w tym miesiącu Festiwal Frankofonii, to seria koncertów, pokazów filmów, przedstawień teatralnych, spotkań literackich oraz inicjatyw edukacyjnych i językowych, obrazujących całe bogactwo kultur francuskiego obszaru językowego na pięciu kontynentach. Szczególnie atrakcyjne były projekty związane z promocją sztuki kulinarnej. Opowie o nich Katarzyna Błażejewska z Instytutu Francuskiego i David Gaboriaud - kucharz z zamiłowania, kulinarny coach, zakochany w Warszawie.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.