Polska krajem atrakcyjnym dla szwajcarskich inwestorów
PR dla Zagranicy
Halina Ostas
03.03.2018 15:08
-
W magazynie m.in. o Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych, polsko-szwajcarskiej współpracy gospodarczej i XIII Zimowych Igrzyskach Polonijnych
Polsko-Szwajcarska Izba Gospodarcza kończy 20 lat działalności. Szwajcarskie firmy ulokowały w Polsce w formie bezpośrednich inwestycji już około 17,5 mld zł
Foto: Glow Images/East News/polskieradio.pl
W magazynie "Widziane z Polski" relacjonujemy, obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych i mówimy o wileńskiej wystawie poświęconej rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu.
"Rotmistrz Pilecki - Bohater Niezwyciężony" to tytuł projektu, na który składa się otwarta w Wilnie wystawa plakatów. Eskpozycji towarzyszy prezentacja książki "Raport Witolda" oraz film dokumentalny "Tatusiu". O wystawie, która jest związana z przypadającą w tym roku 70. rocznicą śmierci Witolda Pileckiego, opowiada jej pomysłodawczyni, Małgorzata Kupiszewska.
W audycji rozmawiamy także o polsko-szwajcarskiej współpracy gospodarczej. Polsko-Szwajcarska Izba Gospodarcza kończy 20 lat swojej działalności. Szwajcarskie firmy ulokowały w Polsce w formie bezpośrednich inwestycji zagranicznych już około 17,5 mld zł. Daje im to drugie miejsce, tuż za Stanami Zjednoczonymi, wśród zagranicznych inwestorów spoza Unii Europejskiej. Co skłania bogatych Szwjacarów do inwestycji w Polsce, a co mogą zyskać nasze firmy, wchodząc na tamtejszy, jakże trudny rynek? Odpowiedzi na te pytania szukamy w rozmowie z dyrektorem Izby Ulrichem Schwendimannem.
W Wilnie została podpisana deklaracja o utworzeniu zagranicznego oddziału Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa. Jest to pierwsza zagraniczna placówka tej organizacji promującej współpracę gospodarczą Polaków w kraju i za granicą.
Mówimy też o XIII Światowych Zimowych Igrzyskach Polonijnych, które odbyły się w Krynicy. Wzięło w nich udział blisko 600 zawodników z 24 krajów. To osoby z polskimi korzeniami, które na co dzień mieszkają w różnych częściach świata.
Zapraszamy również na spotkanie z Krzysztofem Zanussim, znanym reżyserem oraz Elżbietą Penderecką, organizatorką Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.
Magazyn "Widziane z Polski" przygotowała Halina Ostas.