Problem z nauką j.polskiego w Ameryce Południowej
IAR
Dariusz Adamski
05.07.2019 14:00
-
Kongres Polonijny w Kurytybie o języku polskim. Materiał Edyty Poźniak (IAR)
Brak nauczycieli języka polskiego - to najważniejszy problem z jakim boryka się Polonia w Ameryce Południowej
Dorota Bogutyn, konsul RP w Kurytybie Fot.: PR/Paweł Kurek
W Kurytybie w Brazylii trwa Kongres Młodzieży Polonijnej. Spotkanie ma służyć integracji, ale jest to także forum do dyskusji w jaki sposób wzmocnić środowiska polonijne.
Henryk Mackiewicz z Buenos Aires jest potomkiem polskich emigrantów, którzy dotarli do Argentyny, języka polskiego nauczył się w domu. To był pierwszy język jaki poznał dopiero drugi był hiszpański. W domu utrzymuje tradycje polskie, rozmawia po polsku, także po polsku obchodzi święta.
Danuta Madej prezes Stowarzyszenia Rodzin Peruwiańsko - Polskich w Limie przyznaje, że zorganizowanie nauki języka polskiego nie jest prostym przedsięwzięciem..
Jest 80 osób, które uczy się w soboty, To lekcje języka, tradycji i historii Polski. Nauka nie jest prosta, bo język sprawia dzieciom dużo kłopotów dodaje Danuta Madej.
Sonia Niewiadomski pochodzi z Cruz Machado (czytaj: cruz masiado) czyli polskiej kolonii w stanie Parana w Brazylii, studiowała polonistykę na Uniwersytecie Federalnym w Kurytybie. Jezyk polski był pierwszym jaki poznała w dzieciństwie. Są miejsca gdzie język polski jest powszechny, ale to jest XIX wieczny język, dziś archaiczny, posługują się nim dzieci, które wymowy uczyły się od swoich dziadków
Charge d' affaires ambasady polskiej w Brasilii Marta Olkowska podkreśla, że widać duże zapotrzebowanie na nauczycieli języka polskiego. Jak mówi Olkowska być może w Polsce są osoby, które chciałyby przeżyć "brazylijską przygodę" czyli ucząc polskiego mogłyby poznać wyjątkowych ludzi, posługujących się językiem swoich przodków. Konieczna jest edukacja i nauka języka współczesnego, którym obecnie posługują się Polacy w kraju dodaje Marta Olkowska.
Stowarzyszenie Wspólnota Polska, organizator Kongresu Młodzieży Polonijnej jako jeden z celów stawia sobie upowszechnienie języka polskiego w środowiskach polonijnych.
W Kurytybie o najpilniejszych potrzebach rozmawia około 150 przedstawicieli związków polonijnych z Brazylii, Argentyny, Chile i Peru.
IAR/dad