Lwów: wystawa ikonopisania i sztuki sakralnej
IAR
Dariusz Adamski
13.03.2019 13:42
-
We Lwowie otwarto wystawę ikonopisania i sztuki sakralnej "Zamłynie". Materiał Eugeniusza Sały (IAR)
W Lwowskiej Galerii Sztuki podziwiać można wyjątkową wystawę prac ikonopisania i sztuki sakralnej
Eugeniusz Sało
Dzieła powstały podczas warsztatów w Zamłyniu na Wołyniu. Jest to niewielka wioska, położona tuż przy granicy polsko-ukraińskiej.
Artyści z Polski i Ukrainy, piszący ikony, pracują i mieszkają w Centrum Integracji Polsko-Ukraińskiej w Zamłyniu, prowadzonym przez ks. Jana Burasa. - Czekamy każdego roku, że w lipcu przyjadą młodzi artyści z Polski i Ukrainy. Mamy już stałych uczestników. Myślę, że urok tego miejsca i tych przyjaźni, które tam się nawiązują, sprawia, że chętnie tam przyjeżdżają - zaznaczył wikariusz generalny diecezji łuckiej.
Koordynator pleneru Katarzyna Jakubowska-Krawczyk powiedziała, że przedstawione pracę prezentują nasze wspólne korzenie. - Bardzo różne pracę, które tak naprawdę wiele mówią o naszej wspólnej historii, o naszych wspólnych korzeniach. Przede wszystkim o tym, co nas łączyło i na czym możemy budować w przyszłości - powiedziała koordynatorka.
Fot.: Eugeniusz Sało
Konsul Teresa Chruszcz z Konsulatu Generalnego RP w Łucku zaznaczyła, że ważnym jest współpraca młodzieży z Polski i Ukrainy. - Dowodem na to, że ten projekt jest wartościowy jest to, że on trwa już osiem lat. W tym roku będzie kontynuowany. Że przyjeżdżają do Zamłynia nie tylko osoby, które piszą ikony, ale przyjeżdżają młodzi artyści, studenci i absolwenci - podsumowała dyplomatka.
Od 2011 roku, odbyło się ponad sześćdziesiąt poplenerowych wystaw, które zostały wystawione łącznie w ponad trzydziestu miastach Polski i Ukrainy.
Plenery ikonopisania i sztuki sakralnej na Wołyniu odbywają się pod patronatem Konsulatu Generalnego RP w Łucku, bp. Witalija Skomarowskiego, zwierzchnika kościoła rzymskokatolickiego na Wołyniu i bp. Jozafata Howery, zwierzchnika kościoła greckokatolickiego na Wołyniu.
Eugeniusz Sało
dad