Logo Polskiego Radia
Print

Premiera filmów o polskich śladach w Moskwie

IAR / PAP
Dariusz Adamski 28.12.2018 09:42
Na kanale Ambasady RP w youtube opublikowano serię filmów o śladach pozostawionych przez Polaków w Moskwie
Kadr z filmu opublikowanego przez Ambasadę RP w serwisie youtube

Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości Polski Ambasada RP w Moskwie przygotowała serię filmów o polskich śladach w Moskwie. Zostały one przygotowane by pokazać Rosjanom oraz Polakom, gościom rosyjskiej stolicy oraz tym, którzy znają swoje miasto, o wielowiekowej więzi jaka łączy dwa narody, polski i rosyjski . Autorzy filmów wyszukali w Moskwie, miejsca, które dla zwykłych mieszkańców nie budzą dużego zainteresowania, natomiast posiadają ogromną historię dwustronnych relacji: dawna Mieszczańska Swoboda, ulica Mała Dmitrowka czy ulica Mała Gruzińska, gdzie obecnie znajduje się centrum życia religijnego katolików mieszkających w Moskwie. Widzowie będą mogli dowiedzieć się też w jaki sposób kultura Rzeczypospolitej Obojga Narodów wpływają na architekturę i ubiór w Moskwie XVII XVIII wieku. Kolejnym intersującym elementem jest pobyt Adama Mickiewicza oraz przyjaźń z Aleksandrem Puszkinem.

W pierwszym filmie opisano historię Mieszczańskiej Slobody, gdzie osiedlili się jeńcy wojenni oraz rzemieślnicy polscy pracujących dla carskiego dworu. Widzowie mają szansę zobaczyć Sadowe Bulwary oraz ulicę Mieszczańską, gdzie kiedyś znajdowało się centrum społeczności obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów w Moskwie. Drugi film opisuje natomiast moskiewski barok, oraz to jak na jego powstanie wpływała kultura i trendy w sztuce dekoratywnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów. W filmie zobaczymy przykłady cerkwi, które były tworzone i dekorowane pod polskimi wpływami, oraz Monastyr Nowa Jerozolima, który jest jednym z najlepszych przykładów moskiewskiego baroku.

Dwa kolejne filmy poświęcone są Adamowi Mickiewiczowi oraz miejscom, które były ważne dla niego podczas pobytu w Moskwie. O śladach pobytu Adama Mickiewicza w Moskwie opowiada specjalista w tym temacie Władimir Masicz. Ulice Mała Dmitrowka, zaułek Gliniszewskij to tylko niektóre z miejsc, które mogą zobaczyć widzowie filmów. Władimir Masicz opowiada również o wpływie Mickiewicza na rosyjskich poetów oraz samego Aleksandra Puszkina, który był wielkim przyjacielem polskiego poety podczas jego pobytu w Moskwie.

Ostatni w pierwszej serii, piąty film opowiada o historii katolickich kościołów w Moskwie. Dzięki przewodnikom będziemy mogli zobaczyć kościół świętych Piotra i Pawła, kościół świętego Ludwika oraz obecne centrum życia religijnego katolików mieszkających w Moskwie, Kościoł Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny na ulicy Mała Gruzinskaja.

Wszystkie filmy zostały stworzone w innowacyjnej technice 360 stopni co pozwala widzom nie tylko słuchać przewodnika, ale również oglądać Moskwę i zanurzyć się w atmosferę miejsca, o których opowiadane są historie. Filmy dostępne będą w polskiej i rosyjskiej wersjach językowych.

Materiały przygotowane przez Ambasadę RP w Moskwie.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt