Logo Polskiego Radia
Print

W grudniu akcja pomocy Polakom w Naddniestrzu

IAR / PAP
Dariusz Adamski 24.11.2018 16:42
  • Marta Rybicka z Horizon Agency, która współorganizuje akcję pomocową przyznaje, ze potrzeby są duże, a ze względu na niestabilną sytuację polityczną, wszystkie dary trzeba będzie kupić na miejscu (IAR)
  • Marta Rybicka dodaje, że cały czas, między innymi dzięki polskim księżom i Towarzystwu Polonijnemu, polska kultura jest w regionie podtrzymywana (IAR)
Od 14 do 18 grudnia po raz drugi zostanie zorganizowana akcja pomocy dla Polaków mieszkających w Naddniestrzu
Święto Niepodległości Polski obchodzone przez Polonię w Naddniestrzu: koncert Towarzystwa Polskiej Kultury „Jasna Góra” w TiraspoluŚwięto Niepodległości Polski obchodzone przez Polonię w Naddniestrzu: koncert Towarzystwa Polskiej Kultury „Jasna Góra” w TiraspoluTwitter/@PLinMoldova/Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Kiszyniowie

W trzech miejscowościach zostaną przekazane dary, a w Tyraspolu planowane są "mikołajki" oraz kolacja wigilijna dla dzieci i młodzieży z polskimi korzeniami.

Naddniestrze to najbiedniejszy region Europy. Choć stanowi integralną część terytorium Mołdawii, to po upadku Związku Radzieckiego, w wyniku walk, władze w Kiszyniowie utraciły kontrolę nad separatystycznym regionem. Jak mówi Marta Rybicka z Horizon Agency, która współorganizuje akcję pomocową, potrzeby są duże, a ze względu na niestabilną sytuację polityczną, wszystkie dary trzeba będzie kupić na miejscu. Za zebrane pieniądze zostaną kupione produkty pierwszej potrzeby czyli żywność i środki czystości. Wielu starszych ludzi i dzieci, mieszkających w Naddniestrzu potrzebuje leków, artykułów szkolnych i ubrań. - W zimie jest tam bardzo zimno, temperatury spadają do około minus 20 stopni. Byliśmy w tamtym roku, wchodziliśmy do mieszkań ocieplanych, czym się dało. Jest tam duże bezrobocie, ci ludzie po prostu nie mają z czego żyć. - powiedziała Marta Rybicka.

W regionie mieszka około ośmiu tysięcy ludzi z polskimi korzeniami. Marta Rybicka dodaje, że cały czas, między innymi dzięki polskim księżom i Towarzystwu Polonijnemu, polska kultura jest tam podtrzymywana. - Mówią w większości po ukraińsku, jednak polszczyzna jest podtrzymywana przez poprzednie pokolenia, przez różne wydarzenia kulturalne, msze święte w języku ojczystym. Te dzieci i młodzież doskonale zdają sobie sprawę z tego, że są Polakami pomimo tego, że mieszkają w Naddniestrzu - dodała Marta Rybicka.

W ramach akcji pomocy prowadzona jest zbiórka funduszy, które zostaną wykorzystane do zakupu żywności, środków czystości oraz ubrań na miejscu i na remont polskiej świetlicy w Tyraspolu - tak zwanej stolicy separatystycznego regionu. Szczegóły akcji znajdują się na facebookowym profilu Horizon Agency oraz na stronie internetowej:www.dompolskiwraszkowie.cba.pl. Organizatorami akcji są Towarzystwo Kultury Polskiej "Jasna Góra" i Horizon Agency.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt