Wizyty dyplomatów na polskich cmentarzach na Litwie
IAR / PAP
Dariusz Adamski
30.10.2018 09:24
-
Litwa: polscy dyplomaci rozpoczynają wizyty na polskich cmentarzach na Wileńszczyźnie. Relacja Kamila Zalewskiego
-
Rozmowa Kamila Zalewskiego z Marcinem Zieniewiczem, kierownikiem Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Wilnie [posłuchaj]
Polscy dyplomaci pracujący na Litwie rozpoczynają wizyty na polskich nekropoliach znajdujących się na Wileńszczyźnie
Groby na wileńskim cmentarzu na RossieFot.: Radio znad Wilii/zw.lt
W dniu Wszystkich Świętych polska ambasador po raz pierwszy zapali znicze na grobach polskich żołnierzy na wileńskim Zakrecie.
Wizyty przedstawicieli polskich placówek dyplomatycznych na polskich cmentarzach oraz w polskich miejscach pamięci narodowej na Wileńszczyźnie odbywają się od kilku lat. Dzisiaj i jutro dyplomaci odwiedzą nekropolie, które są w rejonach solecznickim, szyrwinckim i trockim. Są to zazwyczaj miejsca oddalone o kilkadziesiąt kilometrów od Wilna, rzadziej odwiedzane przez naszych rodaków, a często wręcz zapomniane.
Z kolei 1 listopada ambasador Urszula Doroszewska w towarzystwie przedstawicieli Społecznego Komitetu Odrodzenia Cmentarza na Zakrecie w Wilnie złoży wieniec i zapali znicze w miejscu spoczynku żołnierzy Wojska Polskiego, którzy polegli w latach 1919-1920 i spoczywają na Cmentarzu na Zakrecie. - Zaczynamy tam odbudowywać jeden z zapomnianych cmentarzy - powiedziała ambasador Urszula Doroszewska. - Przed wojną był to cmentarz ładnie urządzony, ale kompletnie zrujnowany podczas wojny i po wojnie. Na szczęście zachowały się szczegółowe plany tej nekropolii - podkreśliła dyplomatka i dodała, że znicze w tym miejscu zostaną zapalone po raz pierwszy. Tego dnia polska ambasador złoży też wizytę na cmentarzu wojskowym na Antokolu, gdzie również znajduje się kwatera żołnierzy Wojska Polskiego, oraz cmentarz Kalwaryjski.
Na wileńskiej Rossie ambasador weźmie udział w corocznej akcji "Światełko dla Rossy" i wspólnie z wileńskimi harcerzami zapali tam znicze. Przedstawiciele polskiej ambasady i konsulatu odwiedzą też tego dnia m.in. Cmentarz Bernardyński w Wilnie oraz miejsce kaźni tysięcy Polaków i Żydów w podwileńskich Ponarach.
Polska placówka dyplomatyczna w ciągu trzech dni złoży 32 wieńce i czternaście wiązanek. Jej pracownicy zapalą w sumie 270 zniczy.
IAR/dad