Logo Polskiego Radia
Print

Litwa: kwesta w ramach akcji "Wileńszczyzna Rossie"

IAR / PAP
Dariusz Adamski 01.11.2017 18:25
  • W Wilnie odbyła się dzisiaj akcja "Światełko dla Rossy". Harcerze z Litwy i Polski, a także Polacy z Wilna rozstawili około 11 tysięcy zniczy na cmentarzu na Rossie. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR)
Na cmentarzach Wileńszczyzny po raz czwarty odbyła się kwesta na rzecz Rossy, jednej z polskich nekropolii narodowych
Litwa: wierni na jednym z cmentarzyLitwa: wierni na jednym z cmentarzyPAP/EPA/TOMS KALNINS

W akcji "Wileńszczyzna Rossie" uczestniczy około 20 podwileńskich miejscowości. - W tym roku rozdaliśmy 55 puszek - poinformował inicjator kwesty Dariusz Żybort, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Medycznego na Litwie.

Na wileńskich cmentarzach kwestuje głównie młodzież szkolna i harcerze. W akcję zaangażowali się księża, informując i zachęcając do przekazywania pieniędzy na odnowę pomników na Rossie. - Z każdym rokiem jesteśmy coraz bardziej rozpoznawalni i to przynosi efekty - powiedział Żybort.

Coraz więcej chętnych do pomocy

W ubiegłym roku w czasie kwesty na Wileńszczyźnie zebrano 5 tys. euro. - To może nie jest zbyt dużo, ale najważniejsze, że coraz więcej osób uświadamia sobie, że cmentarz potrzebuje naszej pomocy - ocenił Żybort.

W ostatnim roku za pieniądze zebrane podczas kwest na warszawskich Powązkach, kilku kwest na Rossie i innych cmentarzach Wileńszczyzny (łącznie 27 tys. euro) odnowiono 13 pomników. 10 tys. euro na rzecz Rossy przekazały Warszawska Izba Lekarska i Stowarzyszenie Polskich Lekarzy w Chicago. Za te pieniądze odnowiono trzy pomniki spoczywających tu lekarzy. W sumie w ciągu ostatnich 25 lat w czynie społecznym odnowiono blisko 100 pomników.

Rossa pod bardziej intensywną opieką?

Zarząd cmentarza Rossa znajduje się w gestii samorządu Wilna, ale dotychczas władze miasta nie otaczały nekropolii, która jest pomnikiem historii Wilna, Polski i Litwy, wystarczającą opieką. To się ma zmienić w przyszłym roku. Już wiosną za środki unijne ma ruszyć kompleksowa renowacja cmentarza, w ramach której zostaną odnowione ścieżki, zainstalowane oświetlenie i monitoring oraz odnowionych będzie około 50 pomników.

Założony w 1901 r. cmentarz na Rossie składa się z kilku części: Starej Rossy, Nowej Rossy i Cmentarzyka Wojskowego z mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego. Na obszarze ponad 10 ha znajduje się ok. 26 tys. nagrobków, pomników, grobowców. Spoczywają tu m.in. profesorowie Uniwersytetu Stefana Batorego, są też groby m.in. archeologa i pisarza Eustachego Tyszkiewicza, rzeźbiarza i architekta Antoniego Wiwulskiego, malarzy Franciszka Gucewicza i Franciszka Smuglewicza, groby dwojga dzieci Stanisława Moniuszki.

Wokół mauzoleum Józefa Piłsudskiego znajdują się groby żołnierzy poległych w walkach o Wilno w latach 1918-19 z bolszewikami oraz mogiły żołnierzy Armii Krajowej poległych w walkach o wyzwolenie Wilna w 1944 roku. Na Rossie pochowani są ojciec litewskiego odrodzenia narodowego Jonas Basanaviczius, malarz i kompozytor Mikalojus Konstantinas Cziurlionis, pisarze Vincas Mykolaitis-Putinas, Balys Sruoga, Petras Cvirka.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt