Logo Polskiego Radia
Print

Polak Roku krytycznie o litewskich konserwatystach

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 12.01.2017 17:55
  • Józef Rybak, dyrektor Administracji Samorządu Rejonu Solecznickiego.mp3
Propozycje konserwatystów dotyczące Funduszu Wileńszczyzny to polityczna demagogia - mówi Józef Rybak
Józef Rybak, dyrektor Administracji Samorządu Rejonu SolecznickiegoJózef Rybak, dyrektor Administracji Samorządu Rejonu SolecznickiegoFoto: Ewelina Mokrzecka/zw.lt

"Jako samorząd zawsze ubiegaliśmy się o to, by tu, na pograniczu polsko-litewsko-białoruskim powstała wolna strefa ekonomiczna, wystosowaliśmy masę listów do władz, w tym do rządu Andriusa Kubiliusa, na wszystko otrzymaliśmy negatywne odpowiedzi" - powiedział Józef Rybak, dyrektor Administracji Samorządu Rejonu Solecznickiego.

Propozycje konserwatystów dotyczące utworzenia Funduszu Wileńszczyzny czy innych działań na rzecz mniejszości narodowych Józef Rybak nazwał polityczną demagogią.

„Konserwatyści zawsze byli negatywnie nastawieni do rozwoju tego rejonu. Co pewien czas zdarzały się zagrywki różnego rodzaju, zależnie od koniunktury politycznej. Jak były wybory, zawsze szukali wrogów w Solecznikach. Jak trzeba było poprawić stosunki z Polską, te sprawy wyciszano. Ale nigdy nie szły za tym konkretne kroki” – powiedział Józef Rybak

„W ciągu tych wszystkich lat zbudowano w rejonie solecznickim trzy gimnazja litewskie i to wszystkie inwestycje państwowe w naszym regionie, chociaż zgłaszaliśmy masę propozycji do wszystkich programów rozwoju jakie się pojawiały. Samorząd musi jednak wykonywać swoje funkcje i współpracować z każdą władzą. Jesteśmy gotowi, mamy swoje proozycje, swoje programy. Myślę, że nowa władza będzie trzeźwo oceniała sytuację i podejmie decyzje bardziej realistyczne” – dodał dyrektor Administracji Samorządu Rejonu Solecznickiego.

W plebiscycie dziennika „Kurier Wileński” Józef Rybak zdobył tytuł Polaka Roku. Jak powiedział, był „totalnie zaskoczony tą nominacją i wynikami”.

„Odbierałbym tytuł Polaka Roku raczej nie w odniesieniu do własnej osoby, a do mojej działalności przez cały okres życia. Jestem jednym z założycieli Związku Polaków na Litwi w roku 1989. Jak wracam pamięcią do tamtych czasów, był to okres transformacji, przemian, radości ze swojej świadomości narodowej, którą odzyskiwały rzesze Polaków. A dzisiaj jest to po prostu rutynowa praca na rzecz utrzymania polskości” – zauważył Józef Rybak.

„Mieszkamy na terenie, który nosi nieodwracalne „piętno” polskości, i to co jest naszą historią, naszą kulturą, musi funkcjonować poprzez nazewcnictwo, język, oświatę. Żyjemy w wolnej, demokratycznej Europie i tu nie ma innych standardów, cywilizacja zachodnia po prostu nie wymyśliła innych standardów niż poszanowanie praw każdej mniejszości” – podkreślił.

Z Józefem Rybakiem rozmawiał Kamil Zalewski.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt