Logo Polskiego Radia
Print

Artyści na emigracji - inicjatywa Polaków w Irlandii

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 13.10.2016 08:53
W Ennis, na zachodzie Irlandii, Katarzyna Dąbrowska i Sylwia Rusek powołały do życia Galerię Bezdomną
Foto: Jakub Szczurek

Artyści na emigracji, z dala od domu, kraju poszukują swojego miejsca w nowym środowisku i przestrzeni. W Ennis 25- tysięcznym mieście na zachodzie Irlandii Katarzyna Dąbrowska i Sylwia Rusek postanowiły to zmienić i powołały do życia Galerię Bezdomną. Ich pomysłem jest stworzenie, przestrzeni i czasu dla artystów, żeby mogli podzielić się swoim dorobkiem z szerszą publicznością.

W swoim założeniu Galeria Bezdomna pojawia się tylko na chwilę i jej zadaniem jest ożywianie miejsc, na co dzień nie kojarzące się ze sztuką i angażowanie artystów, którzy jeszcze nie znaleźli swojego miejsca w przestrzeni publicznej.

Galeria Bezdomna zorganizowano już po raz drugi w Ennis. Tym razem, to wyjątkowe, dwudniowe, multidyscyplinarne wydarzenie z pogranicza kultury i sztuki zgromadziło ponad 30 artystów i performerów z różnych dziedzin , a bar The Local, który na dwa dni zamienił się w wyjątkową galerię sztuki odwiedziło około 1000 osób.

Organizatorki wydarzenia: Katarzyna Dąbrowska i Sylwia Rusek były zaskoczone sukcesem pierwszej edycji Bezdomnej w zeszłym roku. Druga edycja również okazała się dla nich sukcesem i cieszą się, że wielu artystom spodobała się ich inicjatywa i z chęcią zaprezentowali swoje prace w tym roku. Galeria wzbogaciła się o nowych wystawców i mamy nadzieję, że z roku na rok będzie ich przybywać.

Swoje fotograficzne umiejętności zaprezentowali : Beata Rosik, Marcin Laskowski, Ellen Flawley, Daniel Łukasz Rusek, Anna Hurkowska, Katarzyna Dąbrowska, Cinthia Rayane, Poza Kadrem z Kalisza, Sylwia Rusek - fotografie facepaintingu, Michał Przikling i Jimmy Bond Przemysław Pacholec - fotografie mebli. Panowie Michał Przikling i Przemysław Pacholec to złote rączki, które potrafią z drewna stworzyć cuda. Michał był również pomocą techniczną i czuwał nad oprawą dźwiękową oraz pokazem prezentacji multimedialnych. W dziedzinie sztuki swoje prace zaprezentowali: Justyna Przikling, Agnieszka Panic, Beata Murzyn, Patrycja Wójtowicz-Gajek, Paweł Faliński, Agneta Krivicka-Micke, Agnieszka Wegner, Jospehine Quigley, Tatjana Merzvinska, David O'Rourke, Karolina Pajenckovskyte, Karina Fąfara, Grzegorz Fąfara, Emer Harpur, Marcin Nurek, Darek Pacholec, Liz Kane, Dorota Jusiel, Anna Bernat Mścisz Felt, Danuta Kamińska, Lucyna Dudek, Gemma Kirby, Vadzim Valui. Podczas dwudniowego wydarzenia nie zabrakło artystów, którzy fotografowali Galerię: Alex Miednik, Jakub Szczurek, Beata Rosik oraz Cinthia Rayane. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych dzięki wspaniałej pracy z dziećmi: Beaty Murzyn, Agnety Krivicka-Micke oraz Magdaleny Ulbrych- Ograbek.

Dla zwiedzających czekały również inne atrakcje. Nadar Drajerski oraz Tomas Srnec z pokazem mieczy wystąpili 3-krotnie. Pogoda w weekend była dla Galerii sprzyjająca, więc pokaz walki na miecze odbył się na zewnątrz The Local. Nadar opowiadał ciekawe historie o strojach wojowników, a przede wszystkim jak dawniej wyglądały walki. W sobotę wystąpiło 3 gitarzystów: Dueltha woods, Mr In Cognito, Fiachra Woods. Nie zabrakło również akcentów tanecznych na scenie. W niedzielę wystąpiła niesamowita Helen Group z Irish Step Dancem. Tym samym nie zabrakło irlandzkiego akcentu. Pokaz umiejętności młodych tancerek, wprawił wielu w zachwyt, a to za sprawą ich nauczycielki Helen Heher, która swoje 30-letnie doświadczenie. Dziewczyny z Zumba Mayas wystąpiły tym razem bez swojej instruktorki Mayi Navarro, zadedykowały jej jednak swój pełen energii występ.

,,W Ennis było pięknie, ciekawie i tajemniczo. Katarzyna i Sylwia wprowadziłyście nas jak i zapewne wszystkich gości w zachwyt. Prace artystów prezentujących się na Galerii Bezdomnej przeszły moje najśmielsze oczekiwania. Z zachwytem patrzałam, podziwiałam i napawałam duszę spragnioną i serce rosło na to co widziałam i w jakim gronie byłam. Czuję się taka dumna będąc Polką. Dziękuję Wam wszystkim za te doznania, Wam utalentowanym artystom, Wam pomysłowym i odważnym ludziom z pasją" - taką opinię o Galerii wyraziła Teresa Wernik-Skalska, jedna z odwiedzających, która przyjechała do Ennis z Limerick. Galeria nie chce się zamykać tylko na Ennis. Nasze miasto łączy się siłą z Limerick Slavic Inspiration oraz Shannon. W tej jedności zawarta jest ich wspólna siła, bo razem można więcej zdziałać. Ideą Bezdomnej jest łączenie Ludzi z pasją, którzy dzięki takim wydarzeniom powinni się jednoczyć, a nie rywalizować między sobą. Artyści mogą służyć sobie radom i wsparciem. The Local staje się domem kultury w Ennis.

Galeria Bezdomna odbyła się po raz drugi w The Local dzięki uprzejmności Małgorzaty i Michaela Zaki oraz sponsorom: The Local, Art&Craft, Polandia, Finance First, Andy's Bakery, Robert's Car Repairs, Fuji Film, Face Painting YAB You are Beautiful by Silvia oraz Positive Photo Adventure. Organizatorki: Katarzyna Dąbrowska oraz Sylwia Rusek dziękują wszystkim zaangażowanym w Galerię za wsparcie i włożoną pracę. Zapraszamy serdecznie wszystkich ludzi z pasją za rok na trzecią edycję Galerii Bezdomnej oraz zachęcamy do czynnego udziału w życiu kulturalnym Ennis w ciągu roku.

Źródło: Polish Community in Ennis/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt