Logo Polskiego Radia
Print

Nagroda za promocję Polski w Irlandii

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 30.09.2016 09:27
Marcin Piotrowski z Polish-Irish Association doceniony za wkład w rozwój i promocję polskiej turystyki
Marcin Piotrowski podczas PolskaEire FestivalMarcin Piotrowski podczas PolskaEire Festival

W przepięknym podkarpackim zamku w Krasiczynie odbyła się Gala Światowego Dnia Turystyki. Podczas, której Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl wręczył Marcinowi Piotrowskiemu, członkowi polonijnego stowarzyszenia Polish-Irish Association, Statuetkę Marszałka Województwa Podkarpackiego za szczególną aktywność w rozwoju turystyki i jej promocji za granicą.

Statuetki od 12 lat są wręczane osobom, podmiotom lub instytucjom, które w szczególny sposób przyczyniły się do propagowania pozytywnego wizerunku podkarpackiej turystyki w kraju i za granicą. Do tej pory zostało uhonorowanych Statuetką 124 osoby i podmioty.

Najczęściej są to osoby lub podmioty, które mogą pochwalić się przygotowaniem w ostatnich latach nowych ofert turystycznych, wykreowaniem nowych atrakcji i produktów turystycznych, promocją regionu w kraju lub poza jego granicami oraz całokształtem prac na rzecz poprawy wizerunku województwa podkarpackiego.

Są to przedstawiciele trzech podstawowych filarów turystyki, tj. przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz rozwoju turystyki w regionie, przedstawiciele i podmioty związane z samorządem terytorialnym, przedsiębiorcy turystyczni, zarządcy atrakcji turystycznych, firmy zajmujące się promocją podkarpackiej turystyki.

Przy tej okazji nasze Stowarzyszenie ma podwójny powód do świętowania ponieważ przyznanie Statuetki Marszałka zbiegło się w czasie z ogłoszeniem przyznania Marcinowi Piotrowskiemu nagrody Teraz Polska - Wybitny Polak, w kategorii Młody Polak za działalność prowadzoną na terenie Irlandii. Uroczystość wręczanie nagrody Wybitny Polak zaplanowana została na 13 listopada 2016 r. w Ambasadzie RP w Dublinie.

Marcin Piotrowski, właściciel ośrodka Chutoru Gorajec, a zarazem społecznik, animator kultury i regionalista dzieli swoje życie i aktywność kulturalną pomiędzy Polskę i Irlandię, znany jest też z prowadzenia aktywnych działań na rzecz rozwoju polsko-ukraińskich dobrosąsiedzkich stosunków na pograniczu.

Przed 6 laty wraz z członkami Stowarzyszenia Folkowisko stworzył Festiwal Kultury Pogranicza Folkowisko. W ciągu zaledwie kilku lat organizowana społecznie na prowincji impreza urosła do rangi jednego z najważniejszych interdyscyplinarnych festiwali w naszym kraju, a dzięki szerokiemu otwarciu się na publiczność zagraniczną i zarazem głębokiemu zaangażowaniu w lokalne środowisko, w roku 2015 Folkowisko wybrane zostało przez Europejskie Stowarzyszenie Festiwali do prestiżowego grona najlepszych festiwali Europy i oznaczony znakiem jakości EFFE. Dzięki czemu festiwal z niewielkiej Podkarpackiej wsi został zrównany z tak słynnymi imprezami jak Berlin Festival, Edinburgh Festival czy Festiwal Chopinowski.

Jako sekretarz Polish-Irish Association (stowarzyszenia polsko-irlandzkiego) działa również aktywnie w na rzecz irlandzkiej Polonii i budowy wzajemnych bliskich relacji między obydwoma narodami.

Marcin Piotrowski jest członkiem działającej przy Ambasadzie RP w Dublinie Rady Programowej organizowanego na terenie Irlandii międzynarodowego Festiwalu PolskaEire, w którego tegorocznej edycji udział wzięło 30 tys osób, a Marcin bezpośrednio odpowiadał za zorganizowany w jego ramach w Ennis PolskaEire Folk Festival. Na co dzień angażuje się również w inne wydarzenia kulturalne w Irlandii współtworząc np. festiwal muzyki tradycyjnej Fleadh czy Memoriał im. Roberta Godzisza, oraz ważne dla Polonii obchody polskich świąt narodowych, czy polskie szkolnictwo na „zielonej wyspie” .

Źródło: Polish-Irish Association/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt