Logo Polskiego Radia

Końcowe prace nad listą ocalałych z tzw. Grupy Ładosia

IAR / PAP
Dariusz Adamski 05.12.2018 16:14
  • W ciągu kilku miesięcy powstanie tak zwana Lista Ładosia. Znajdą się na niej nazwiska ocalonych z Holokaustu przy pomocy fałszywych paszportów latynoamerykańskich. Materiał Karola Darmorosa (IAR)
Trwają końcowe prace nad listą ocalonych z Holokaustu dzięki fałszowanym paszportom latynoamerykańskim
Zdjęcia części ocalonych przez polskich dyplomatów z Grupy ŁadosiaZdjęcia części ocalonych przez polskich dyplomatów z Grupy ŁadosiaFot.: Twitter/Jakub Kumoch/@JakubKumoch

Dobiegają końca prace nad listą ocalonych z Holokaustu dzięki fałszywym paszportom latynoamerykańskim, organizowanym przez polskich dyplomatów i żydowskich działaczy z Grupy Berneńskiej. Taką wiadomość przekazał ambasador RP w Szwajcarii Jakub Kumoch, który w Warszawie mówił dziś o najnowszych ustaleniach historyków i dyplomatów.

W Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbyła się dyskusja dotycząca wysiłków polskich i chilijskich dyplomatów, ratujących Żydów przed Zagładą.

Jesteśmy w trakcie finalizowania prac nad Listą Ładosia - powiedział Jakub Kumoch. Chodzi o wykaz uratowanych dzięki działaniom Grupy Berneńskiej. Na jej czele stał poseł RP w Bernie Aleksander Ładoś. W ciągu kilku miesięcy ta lista zostanie opublikowana. Zawiera ona nazwiska osób, które miały w czasie Zagłady paszporty państw Ameryki Łacińskiej, w szczególności paszporty Paragwaju. - Co nowego wynika ze świeżo odkrytych dokumentów? Przede wszystkim, kto finansował tę operację, odnajdujemy liczne nazwiska Szwajcarów, Polaków, Żydów ze Szwajcarii, nawet żydowskich uchodźców - wyjaśniał dyplomata.

Jakub Kumoch mówił, że według dotychczasowych ustaleń, można mówić o 2200 osobach objętych akcją wydawania fałszywych paszportów Paragwaju. Dodatkowo co najmniej kilkaset osób otrzymało poświadczenia obywatelstwa tego kraju. W przypadku paszportów Hondurasu jest mowa o około 1500 osobach. Nieznana jest liczba paszportów haitańskich. Według ambasadora, przesadzone są szacunki Abrahama Silberscheina, członka Berneńskiej Szóstki, który twierdził, że posiadaczy paszportów było 10 tysięcy. - To jest około 4-5 tysięcy, według mojej obecnej, najlepszej wiedzy, ale ona może się zawsze zmienić. Jeśli chodzi o ocalonych, (...) pozwala nam to mówić tak bardzo delikatnie, że 800 osób ocalało dzięki paszportom Paragwaju, jakieś kilkaset dodatkowych dzięki paszportom Hondurasu. Tu czekam na wyniki badań Instytutu Pileckiego - tłumaczył ambasador RP w Szwajcarii.

Zdaniem Jakuba Kumocha, te szacunki pozwalają obecnie na mówienie o około 1500 osobach, które ocalały z Holokaustu, będąc posiadaczami paszportów latynoamerykańskich.

W dyskusji wziął też udział Jorge Schindler del Solar z ambasady Chile w Hiszpanii. Dyplomata jest autorem książki o Samuelu del Campo, który jako chilijski dyplomata w Rumunii wystawiał paszporty swojego kraju polskim obywatelom uciekającym z okupowanego kraju.

- Historia Samuela del Campo jest niezwykła, bo uratował on około 1200 osób. Tytuł mojej książki o nim to - "ponad dyplomacją", ponieważ on robił więcej. Jego wielkim uhonorowaniem było przyznanie mu przez Izrael tytułu Sprawiedliwego wśród Narodów Świata - powiedział dyplomata.

Podczas II wojny światowej chilijski rząd przejął reprezentację interesów Polski we Włoszech i w Rumunii. W Rumunii Samuel del Campo w latach 1941-1943 wydawał chilijskie paszporty, ratując wielu polskich Żydów, głównie w Czerniowcach, gdzie znajdowało się getto.

IAR/dad

Print
Comments
  0 comments
    No Comments
Published comments are the opinions of private individuals and do not reflect the views of Polskie Radio S.A. With regards to this, Polskie Radio S.A. does not accept any liability for any content published. Any comments containing vulgar language will be deleted in accordance with Polish law.
Comments
Copyright © Polskie Radio S.A About Us Contact Us